Syryjczycy uciekli z Polski, nie chcą być uchodźcami. Jest komentarz Miriam Shaded
Rodzina Syryjczyków, którzy dwa lata temu przyjechali do Polski na zaproszenie fundacji Estera, złożyła wnioski o pozbawienie ich statusu uchodźcy. Nie chcą również mieszkać w naszym kraju ze względu na niskie zarobki, konieczność znajomości języka oraz brak życzliwego otoczenia. Większość ze 160-osobowej grupy uchodźców opuściła już Polskę. "Fałszywe i kłamliwe dane" - tak skomentowała informacje Miriam Shaded, prezes fundacji Estera.
29.03.2017 | aktual.: 29.03.2017 15:48
Syryjczycy, których sprowadziła do Polski fundacja Estera, sa już poza graniacami naszego kraju. Wirtualna Polska pisała o tym w 2015 roku, podając przykład rodziny, którą zaopiekowała się parafia ze Śremu. Wtedy fundacja Estera tłumaczyła, że "to skutek traumy, która sprawia, że nie zachowują się racjonalnie".
Chodzi o grupę 50 rodzin, czyli blisko 160 osób, którzy zostali sprowadzeni do naszego kraju w lipcu 2015 roku. Byli to chrześcijanie, którzy uciekli przed prześladowaniami Państwa Islamskiego z Syrii. Teraz rodziny za pośrednictwem prawników wnoszą o pozbawienie ich statusu uchodźcy.
"Rzeczpospolita" dotarła do pisma skierowanego do Urzędu ds. Cudzoziemców Syryjczycy. Czytamy w nim, że rodziny skarżą się, ponieważ "status uchodźcy nadany w Polsce utrudnia im obecne życie poza krajem pochodzenia". Podkreślili, że status uchodźców przyjęli, ponieważ wprowadzono ich w błąd.
Syryjczycy: życie w Polsce niewykonalne, niskie zarobki, brak życzliwego otoczenia
W Polsce chcieli zostać tylko na kilka miesięcy i zastanowić się, co dalej. Teraz większość z nich mieszka w Niemczech. Obawiają się również przymusowego powrotu do Polski, w której mieszkać nie chcą.
Rodzina Syryjczyków podkreśliła, że życia w Polsce jest "niewykonalne" z uwagi na zarobki, naukę języka niezbędną do uzyskania pracy, "brak życzliwego otoczenia społecznego" oraz złe przygotowanie urzędów i instytucji do pomocy.
Trzy wnioski zostały już negatywnie ocenione przez urzędników. Pełnomocnik rodzin złożyła odwołanie, teraz rozpatrzy je Rada do spraw Cudzoziemców.
Uchodźcy nie chcą mieszkać w Polsce? Komentarz prezes fundacji Estera - Miriam Shaded
Do sprawy odniosła się na Facebooku prezes fundacji Estera, która sprowadziła rodziny do Polski.
"Rzeczpospolita nie tylko przedstawia fałszywe i kłamliwe dane odnośnie chrześcijan Syryjskich, to jeszcze powołuje się na rozmowę z Syryjskimi służbami chcącymi zniszczyć pomoc kolejnym prześladowanym rodzinom. Prawdopodobnym celem takiego medialnego ataku na bezpieczną dla społeczeństwa działalność Fundacji jest, by Polska nie pomagała prawdziwym ofiarom, a ich sprawcom i przyjęła w ramach unijnych relokacji islamskie wojska" - czytamy w oświadczeniu Miriam Shaded.