Trwa ładowanie...

Synoptycy ostrzegają: zawieje i zamiecie

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przez intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem.

Synoptycy ostrzegają: zawieje i zamiecieŹródło: PAP/EPA, fot: Valdrin Xhemaj
d236fei
d236fei

Opady przyniesie ciepły front atmosferyczny, który od zachodu nasunie się nad nasz kraj. Jak mówi Maria Waliniowska z IMGW, w całym kraju może spaść kilkanaście centymetrów śniegu.

Na zachodzie, północy i w centrum kraju opady będą dość intensywne. Średnio przybędzie około 10 centymetrów świeżego śniegu, a na Pomorzu i w kotlinach sudeckich nawet 15 centymetrów.

W nocy nie będzie już dużych mrozów. Najzimniej będzie na wschodzie Polski; minus 12 stopni. Najcieplej będzie na nizinie szczecińskiej; minus 1.

Ostrzeżenie od synoptyków dostały między innymi Polskie Linie Kolejowe, które zapowiadają postawienie w stan najwyższej gotowości sprzętu odśnieżającego. W nocy będą jeździć lokomotywy patrolowe, których zadaniem będzie utrzymanie przejezdności torów.

d236fei

Z kolei Zarząd Oczyszczania Miasta w Warszawie ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami na stołecznych drogach.

Z prognoz wynika między innymi, że jutro na jezdniach może się pojawić gołoledź. W Warszawie intensywne opady śniegu zaczną nad ranem i potrwają do wieczora. Synoptycy ostrzegają też przed silnym wiatrem, którego prędkość może dojść do 90 kilometrów na godzinę.

Zachodniopomorskie: ostrzeżenie przed silnym wiatrem i opadami śniegu

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega przed silnym wiatrem, intensywnymi opadami śniegu, zawiejami i zamieciami, które mogą wystąpić w regionie w nocy z wtorku na środę i potrwać do późnego wieczora w środę.

Na podstawie komunikatu meteorologicznego przekazanego przez Biuro Prognoz Meteorologicznych IMiGW w Szczecinie, Centrum ostrzega przed opadami śniegu - może spaść do 12 cm białego puchu, miejscami nawet do 15 cm.

d236fei

Silny wiatr prognozowany jest początkowo jako południowo-zachodni, po północy skręcający na północno-zachodni do północnego, o średniej prędkości od 30 do 45 km/h w porywach od 60 do 70 km/h. W strefie nadmorskiej może wiać z prędkością do 80 km/h. Silne porywy będą powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Po południu w środę zawieje i zamiecie będą zanikały.

Centrum informuje też, że wiatr może spowodować znaczny wzrost poziomu morza oraz cofkę. Na wschodnim wybrzeżu regionu poziom morza może się podnieść o 50 cm, zaś na wybrzeżu zachodnim o 100 cm.

Silny wiatr będzie się utrzymywać do godzin wieczornych.

d236fei

Synoptycy zapowiadają, że temperatura w środę w regionie ma wahać się od minus 1 st. C do plus 1 st. C.

Centrum zarządzania kryzysowego zaleca mieszkańcom woj. zachodniopomorskiego, by pozamykali okna i drzwi, a także zabrali z balkonów i parapetów przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.

Podróżujący samochodem powinni zachować szczególną ostrożność, wyjeżdżając z terenu zabudowanego i z lasu na otwartą przestrzeń, a także unikać parkowania pojazdów pod drzewami i liniami wysokiego napięcia.

d236fei
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d236fei
Więcej tematów