Święto Wojska Polskiego bez generalskich nominacji
Miała być rekordowa liczba nominacji generalskich, nie będzie żadnej. W tym roku 15 sierpnia prezydent Andrzej Duda nie wręczy żadnych nominacji generalskich i admiralskich w armii.
Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że 15 sierpnia nie będzie uroczystości wręczenia nominacji generalskich i admiralskich w wojsku - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.
"W ocenie prezydenta trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich" - podkreśliło BBN.
Prezydent - jak zaznaczono - "oczekuje, że w ramach współpracy Biura Bezpieczeństwa Narodowego z Ministerstwem Obrony Narodowej rozwiązania dotyczące systemu kierowania i dowodzenia zostaną wypracowane w najbliższym czasie, co pozwoli na podjęcie stosownych decyzji kadrowych".
Generałowie Wojska Polskiego są nominowani przez prezydenta RP na wniosek szefa MON. Szef resortu obrony wysyła wcześniej do zwierzchnika Sił Zbrojnych listę osób, które jego zdaniem zasłużyły na awans.
Zobacz też: Tego o Antonim Macierewiczu mogłeś nie wiedzieć
Szef MON Antoni Macierewicz - jak w połowie lipca informowały media - miał przekazać prezydentowi Andrzejowi Dudzie listę aż 46 propozycji osób, które powinny zostać generałami. Byłaby to rekordowa liczba jednoczesnych nominacji generalskich w polskiej armii.
Nie była to pierwsza lista oficerów, zasługujących - zdaniem szefa MON - na generalskie szlify, przekazana do Pałacu Prezydenckiego. Według informacji RMF FM wcześniejsza lista, na której było 20 nazwisk, miała zostać krytycznie oceniona przez prezydenckiego doradcę, generała Jarosława Kraszewskiego. Ge. Kraszewski spotkał sie w tej sprawie z urzędnikami MON w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego 23 czerwca. Dzień później SKW wszczęło wobec generała postepowanie sprawdzające.
Informacja o postępowaniu SKW wobec prezydenckiego doradcy trafiła do mediów pod koniec lipca. Kilka dni temu potwierdziło ją w oficjalnym komunikacie BBN. Zaznaczono w nim, że "obecnie prezydent nie dysponuje jakimikolwiek informacjami mogącymi podważyć zaufanie do gen. Kraszewskiego". "Jednocześnie Prezydent RP oczekuje, że sprawa ta zostanie jak najszybciej wyjaśniona przez ministra obrony narodowej" - dodano.