Strajk nauczycieli. Czas trwania i postanowienia
Przed ogłoszeniem strajku w kwietniu 2019 roku, ZNP oraz nauczyciele przesyłali ministerstwu swoje żądania. Pedagodzy informowali o planowanym strajku, jeżeli Rząd nie zgodzi się na wprowadzenie przedstawionych postulatów. W związku z brakiem porozumienia w poniedziałek 8kwietnia rozpoczął się strajk nauczycieli 2019. Przystąpiło do niego ponad 70 proc. szkół podstawowych, przedszkoli i szkół średnich. Na czele protestu stanął Sławomir Broniarz, szef ZNP.
Żądania nauczycieli:
- podwyżka w wysokości 1000 zł dla pracowników pedagogicznych
- większe nakłady na oświatę z budżetu
- zmiana oceny pracy nauczycieli
- zmiana ścieżki awansu
- dymisja minister Anny Zalewskiej
Podczas strajku nauczycieli pedagodzy nie prowadzili zajęć. Szkoły były zamknięte, a zajęcia odwołane. Nauczyciele w wielu placówkach nie przystąpili również do klasyfikacji uczniów, przez co wielu nie otrzymało promocji do następnej klasy.
Strajk nauczycieli 2019 zbiegł się w czasie z egzaminami gimnazjalnymi i ósmoklasisty. Zagrożone było również przeprowadzenie matur.
Żeby zapobiec paraliżowi podczas zaplanowanych egzaminów, w Sejmie przegłosowano ustawę, na mocy której w komisjach egzaminacyjnych zasiedli emerytowani nauczyciele oraz osoby niezatrudnione w oświacie, ale posiadające kwalifikacje pedagogiczne.
Mimo zabiegów ministerstwa w trzech szkołach nie udało się przeprowadzić egzaminu gimnazjalnego. Test ósmoklasisty odbył się we wszystkich placówkach.
Po przeprowadzeniu egzaminów nie brakowało komentarz, że ich wyniki powinny być nieważne, ze względu na członków komisji niezatrudnionych w szkołach. Kontrowersje budziło również przeprowadzanie egzaminu z języka obcego na sali gimnastycznej, a nie w mniejszych pomieszczeniach. Chodziło głównie o zadania wymagające odsłuchania nagrania. Na salach gimnastycznych nie wszyscy uczniowie mogli usłyszeć wyraźnie nagranie.
25 kwietnia Sławomir Broniarz poinformował, że ZNP zawiesza strajk z dniem 27 kwietnia. Wznowienie akcji protestacyjnej miało nastąpić we wrześniu.
Włoski strajk nauczycieli 2019 – przebieg
We wrześniu ZNP przeprowadził pośród nauczycieli sondaż dotyczący formy strajku. Odpowiedzi na pytania ZNP udzieliło 227 tys. nauczycieli i pracowników oświaty. 55 proc. z nich opowiedziało się za nie wykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole lub przedszkolu albo placówce. Na podstawie wyników sondażu ZNP postanowił przeprowadzić włoski strajk nauczycieli.
Początkowo protest nauczycieli miał rozpocząć się 15 października. Jednak datę jego startu przesunięto na 22 października. Podczas jesiennego strajku nauczyciele nie będą wykonywali zadań pozaustawowych. Oznacza to, że w szkołach mogą zostać odwołane zajęcia dodatkowe, wycieczki, zielone szkoły, a także popołudniowe wyjścia do muzeów lub kin. Szkoły będą otwarte, a zajęcia objęte programem nauczania zostaną przeprowadzone zgodnie z planem zajęć.