Trwa ładowanie...
dlyvszk

Strajk nauczycieli 2019 niedługo się zacznie. Sprawdź, jak długo będzie trwać i jaką przybierze formę

Już wkrótce rozpocznie się kolejny w tym roku strajk nauczycieli. Przez decyzję członków ZNP wiele szkół będzie funkcjonować odmiennie niż dotychczas.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strajk nauczycieli 2019 niedługo się zacznie.
Strajk nauczycieli 2019 niedługo się zacznie. (Shutterstock.com)
dlyvszk

W szkołach i w internecie trwa akcja informacyjna po tym, jak 1 października władze Związku Nauczycielstwa Polskiego podjęły decyzję o kolejnym masowym proteście. Nauczyciele zabiegają o wyższe płace i wskazują, że do samorządów spłynęło mniej pieniędzy na podwyżki, niż rząd obiecał.

Strajk nauczycieli 2019 opóźniony o tydzień

Strajk pracowników szkół, przedszkoli i placówek oświatowych miał się zacząć we wtorek 15 października, czyli tuż po Dniu Edukacji Narodowej, przypadającym 14 października. Jednak Sławomir Broniarz przesunął go na 22 października. Chodzi o to, żeby przyciągnąć do akcji niezdecydowanych nauczycieli i wyjaśnić im, jak mogą uniknąć niechcianych konsekwencji protestu.

dlyvszk

Wielu pedagogów obawia się, że i tym razem rząd nie ugnie się przed ich żądaniami. Podczas kwietniowego ogólnopolskiego strajku, który objął 74% placówek, nauczyciele nie zdołali wywalczyć wymarzonych podwyżek. Co więcej, za czas strajku samorządy potrąciły im z wynagrodzeń.

Anonimowy kwestionariusz ZNP wypełniło prawie 228 tysięcy osób. Główne pytanie dotyczyło formy protestu. 55% nauczycieli opowiedziało się za „niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole/przedszkolu/placówce”. Oznacza to, że inaczej niż na wiosnę, dojdzie do tak zwanego strajku włoskiego. Według ZNP, będzie on bezterminowy, czyli może trwać nawet wiele miesięcy.

Włoski strajk nauczycieli 2019 – co oznacza dla uczniów

Nauczyciele będą pracowali tylko przez 40 godzin i wykonywali zadania opisane w przepisach prawa oświatowego – powiedział Broniarz na konferencji prasowej. – Czasy wolontariatu się skończyły – dodał. ZNP żąda, by wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego zrównać ze średnią pensją krajową. Nauczyciele z innymi stopniami zawodowymi mieliby dostać proporcjonalne podwyżki.

dlyvszk

Według nieoficjalnych informacji, podczas strajku uczniowie pożegnają się z dodatkowymi zajęciami, kołami naukowymi, zielonymi szkołami i wycieczkami. Nauczyciele zrezygnują też ze sporządzania sprawozdań z pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz pisania i koordynowania tak zwanych "projektów unijnych".

Strajk włoski to popularna nazwa protestu, podczas którego pracownicy wykonują swoje obowiązki w skrajnie drobiazgowy sposób. Utrudniają w ten sposób normalne działanie zakładu pracy. W Polsce w ostatnich latach strajkowali w ten sposób między innymi policjanci i pracownicy Polskich Linii Lotniczych LOT.

dlyvszk

Podziel się opinią

Share

dlyvszk

dlyvszk
Więcej tematów