Stoi kolej na Śląsku. Zablokowali tory
Związkowcy ze Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" we wtorek rano zablokowali tory kolejowe w Katowicach. Protest już się zakończył. Kolejarze strajkowali w związku ze zwolnieniami w PKP Cargo i PKP CargoTabor.
03.09.2024 | aktual.: 03.09.2024 11:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ponad stu związkowców po godz. 8.00 weszło na tory kolejowe na wysokości siedziby Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" przy ul. Floriana, blokując ruch pociągów pomiędzy Katowicami a Sosnowcem. Po negocjacjach z policją po godz. 10.30 zakończono blokadę.
- Ludzi ciężkie czasy w ogromnej firmie powinny dotknąć na samym końcu, a nie na samym początku. Liczymy na to, że ktoś pójdzie po rozum do głowy, wznowi negocjacje, a zwolnienia grupowe zostaną wstrzymane - powiedział po zakończeniu protestu szef Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz.
Dodał, że kolejne protesty zależą od determinacji kolejarzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
We wtorek związkowcy ze Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" mieli wziąć udział w obchodach 44. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Zapadła jednak decyzja, aby zamiast tego zaprotestować na torach w obronie kolejarzy z PKP Cargo i PKP CargoTabor.
Szef Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" ocenił, że podpisanie przez zarząd PKP Cargo listów intencyjnych w sprawie zatrudnienia części zwolnionych pracowników w innych spółkach kolejowych jest niewystarczające, ponieważ nie dają one prawdziwej gwarancji zatrudnienia. Na razie postulat jest tylko jeden - wstrzymać zwolnienia, usiąść do rozmów, żeby ludzie mieli z czego żyć - podkreślił Dominik Kolorz.
W związku z blokadą torów przez ponad dwie godziny pociągi PKP Intercity oraz Kolei Śląskich były kierowane na objazdy, co wiązało się z utrudnieniami dla pasażerów. PKP PLK poinformowało, że opóźnienia dotyczyły 22 pociągów, a w sumie wyniosły 405 min.
Zwolnienia w PKP Cargo
Zarząd PKP Cargo w lipcu ogłosił, że zwolnienia grupowe dotkną do 30 proc. zatrudnionych, czyli do 4142 pracowników. Każdy z nich ma otrzymać odprawę. Ponadto - zgodnie z podpisanymi listami intencyjnymi - dla 1350 osób może znaleźć się zatrudnienie w innych spółkach z branży kolejowej i transportowej.
W oświadczeniu zarząd PKP Cargo wyjaśnił, że powodem prowadzonych zwolnień grupowych jest "znaczny spadek przewozów kolejowych, powodujący obniżenie wpływów". Wśród przyczyn wymieniono złe decyzje poprzedników, niepotrzebne inwestycje i zbyt wysokie wydatki.
Czytaj więcej: