Trwa ładowanie...
d2c6yf3

Stefan Michnik nie zostanie wydany do Polski. Sąd w Szwecji nie wyraził zgody na ekstradycję

Sąd Rejonowy w Goetebergu nie wyraził zgody na wydanie Polsce Stefana Michnika. Swoją decyzję argumentuje przedawnieniem zarzucanych Michnikowi czynów oraz posiadaniem przez niego szwedzkiego obywatelstwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stefan Michnik nie zostanie wydany do Polski. Sąd w Szwecji nie wyraził zgody na ekstradycję
Stefan Michnik nie zostanie wydany do Polski. Sąd w Szwecji nie wyraził zgody na ekstradycję (East News)
d2c6yf3

Sąd Rejonowy w Geotebergu nie wyda polskim władzom Stefana Michnika

Na podstawie protokołu posiedzenia sądu z 4 dnia lutego bieżącego roku, które odbyło się bez udziału stron postępowania, według szwedzkiego prawa przestępstwa zarzucane Stefanowi Michnikowi uległy przedawnieniu.

- Mając to na względzie oraz biorąc pod uwagę, że jest on obywatelem Szwecji, wniosek o jego wydanie zostaje odrzucony - orzekł sędzia Mats Hagelin.

d2c6yf3

Szwedzka prokurator, Lena Medelius, nie przedstawiła swojej oceny ws. zbrodni, o które podejrzewa Michnika polski sąd. Nie przeprowadziła także dochodzenia w tych sprawach. Prokurator oceniła jednak warunki, które miałyby umożliwić wydanie podejrzanego. Według niej nie zostały one spełnione m.in. ze względu na przedawnienie sprawy.

10 stycznia do Sądu Rejonowego w Goeteborgu wpłynął wniosek wnoszący o wydanie polskim władzom Stefana Michnika. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wydał Europejski Nakaz Aresztowania dnia 26 października 2018.

Stefan Michnik – osoba podejrzana o zbrodnie komunistyczne

Stefan Michnik podejrzany jest o popełnienie trzydziestu przestępstw o charakterze zbrodni komunistycznych, które wyczerpują znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. Zbrodnie miały miejsce w latach 1952 i 1953 w Warszawie. Według oceny prokuratury Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie przestępstwa dotyczyły m.in. wydania bezprawnych wyroków orzekających karę śmierci wobec osób działających na rzecz Państwa Polskiego.

Stefan Michnik mieszka w Szwecji i od 2008 roku unika kontaktów z polskim wymiarem sprawiedliwości oraz polskimi placówkami dyplomatycznymi. Nie odbierał także żadnych korespondencji w sprawie śledztwa.

d2c6yf3

Podziel się opinią

Share

d2c6yf3

d2c6yf3
Więcej tematów