Rośnie napięcie między Chinami a potężnym sąsiadem. Rakiety zostały odpalone
W czwartek Indie przeprowadziły test strategicznego pocisku balistycznego typu Agni-V, jak podaje "The Epoch Times". Próbne wystrzelenie pocisku miało miejsce kilka dni po starciach z udziałem żołnierzy Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, do których doszło na granicy indyjsko-chińskiej.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Pralhad Joshi, minister ds. parlamentarnych Indii podkreślił, że udany test Agni-V, który przeprowadzono w czwartek na wyspie Abdul Kalam we wschodniej części stanu Orisa ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa kraju. "Pocisk będzie stanowił dużą wartość dodaną dla obrony i wzmocni bezpieczeństwo narodowe" - napisał na Twitterze Joshi.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Indyjskie ministerstwo obrony podkreśla, że Agni-V ma trójstopniowy napęd rakietowy na paliwo stałe, zasięg 5 tys. km i jest w stanie uderzać w cele z "bardzo dużą dokładnością", jak podaje "The Epoch Times".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niepokojące obrazki znad Bałtyku. Zauważono rosyjski okręt wojenny
Starcia na granicy w północno-wschodnich Indiach
New Delhi odpaliło pocisk po starciach, do których doszło 9 grudnia w okolicach miasta Tawang w stanie Arunachal Pradesh w północno-wschodnich Indiach z udziałem żołnierzy Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. "Niewielkie obrażenia" odnieśli żołnierze obu stron. Dowódcy w późniejszym czasie spotkali się, by omówić kwestie sporne.
Chińscy i indyjscy wojskowi od lat działają na terenach wzdłuż linii faktycznej kontroli, która wyznacza granice między państwami. Niektóre obszary wzdłuż LAC są przedmiotem sporu między państwami.
Polityka "minimalnego wiarygodnego odstraszania"
Ostatni test strategicznego pocisku balistycznego typu Agni-V Indie przeprowadziły w październiku 2021 roku. Ministerstwo Obrony Indii przekazało wówczas, że to wyłącznie potwierdzenie polityki kraju dot. "minimalnego wiarygodnego odstraszania" i powstrzymania się od pochopnego użycia broni jądrowej w przypadku wojny. Polityka New Delhi zakłada, że broń jądrowa zostanie użyta tylko w odwecie za atak nuklearny na terytorium Indii lub siły zbrojne kraju.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski