Kontrofensywa się zaczęła? Jasny sygnał z Kijowa [RELACJA NA ŻYWO]
Środa to 420. dzień rosyjskiej inwazji. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała, że część ukraińskich działań kontrofensywnych planowanych na wiosnę już się rozpoczęła. - Na przykład w Bachmucie, gdzie trwają aktywne akcje szturmowe naszych wojsk. Właściwie na wschodzie już trwają działania kontrofensywne - oświadczyła. Rosyjskie działania wokół Bachmutu stanowią dla Kremla "jedną z najdroższych operacji" podczas tej inwazji, gdyż wydano już "dużą ilość sprzętu i broni", która została "w dużej mierze" zniszczona. - Rosjanie ponoszą tam ogromne straty. I są to straty są kilkukrotnie większe od naszych - dodała. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Rosja pod przykrywką badań na morzu i połowu ryb, przygotowuje grunt pod możliwe działania sabotażowe na skandynawskich farmach wiatrowych, rurociągach gazowych czy podwodnych kablach. Nordyckie stacje telewizyjne ujawniają szczegóły śledztwa.
- Rosjanie zmuszeni są do wykorzystywania w Ukrainie czołgów i armat skonstruowanych po II wojnie światowej, starając się uzupełnić straty. Zachodnie wywiady mają nowe dowody. - Rosja "cofa się" pod względem sprzętu - powiedział CNN jeden z przedstawicieli służb.
- Komisja Europejska bierze się za ukraińskie zboże. W specjalnym komunikacie podkreślono, że będzie wspólne europejskie podejście w tej sprawie. Nowe przepisy mają dotyczyć w szczególności pszenicy, kukurydzy, słonecznika i rzepaku.
- Władimir Putin pojawił się w Ukrainie. Rosyjski dyktator miał odwiedzić dwa anektowane regiony. Nie odważył się jednak, aby być tak blisko linii frontu jak Wołodymyr Zełenski. W sieci pojawiło się wymowne porównanie.
- Od marca 2023 r. Kreml dramatycznie zwiększył liczbę ogłoszeń rekrutacyjnych dla ochotników - podaje w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną. Rosyjski niezależny serwis Novaya Gazeta wyliczył, że na rosyjskim portalu społecznościowym VKontakte ukazało się 75 tysięcy ogłoszeń.
- Szwajcaria jest nieugięta, stanowczo odmówiła dostawy broni do Ukrainy. Prezydent Szwajcarii Alain Berset, który we wtorek spotkał się w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, potwierdził, że nie wycofuje się ze swojego zakazu, bo Szwajcaria musi działać według zasady neutralności.
Jak informuje ukraińskie wojsko, w ciągu ostatniej doby Rosjanie atakowali m.in. pod Kreminną w obwodzie ługańskim, natomiast w obwodzie donieckim - w Bachmucie, gdzie wciąż trwają ciężkie walki, a także w rejonie miejscowości Awdijiwka, Wodiane, Perwomajske, Marjinka i Pobieda. Siły przeciwnika bezskutecznie próbowały atakować także w rejonie Wuhłedaru.
Sztab przekazał również, że na terytorium obwodu ługańskiego w miejscowości Kabycziwka w miejscowym domu kultury uruchamiany jest szpital polowy. W Skadowsku w obwodzie chersońskim kolaboranci są zmuszani do podpisania zakazu opuszczania powiatu.
Armia ukraińska odparła w ciągu doby ponad 40 ataków przeciwnika; ostrzelała rosyjskie wojska i sprzęt, dwa magazyny amunicji – powiadomił w środę wieczorem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
"Przeciwnik kosztem wielkich strat kontynuuje ataki na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. W ciągu doby odbito na tych odcinkach ponad 40 ataków wroga" – podał sztab generalny.
Siły agresora przeprowadziły trzy ataki rakietowe i 37 lotniczych, w tym z zastosowaniem samolotów bezzałogowych. 57-krotnie prowadziły ostrzał z wyrzutni wieloprowadnicowych. Celem wrogich ostrzałów były m.in. cele cywilne, są zabici i ranni.
Chociaż siły rosyjskie nadal ponoszą znaczne straty, prezydent Putin nie wykazuje żadnych oznak przygotowywania się do zawarcia pokoju. Uważa, że uda mu się „przeczekać” ukraiński opór i pomoc z Zachodu. Musimy nadal udowadniać, że się myli i zapewniać Ukraińcom wszystko, czego potrzebują, aby wygrać.
Pentagon ujawnił szczegóły nowego pakietu pomocy obronnej dla Ukrainy. USA prześlą do Kijowa sprzęt i środki o wartości ok. 325 mln dolarów.
Jak poinformował Departament Obrony USA, nowy pakiet obejmuje m.in. amunicję do systemów HIMARS; pociski artyleryjskie kalibru 155 mm i 105 mm, pociski do systemów TOW, broń przeciwpancerną AT-4 i miny przeciwpancerne. W pakiecie znajdzie się też amunicja lotnicza i ponad 9 mln nabojów do broni strzeleckiej.
Wkrótce Biały Dom ma ogłosić kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy - poinformowało CNN, powołując się na słowa rzeczniczki prasowej Karine Jean-Pierre.
- Pakiet będzie zawierał więcej amunicji do dostarczanych przez USA systemów rakietowych HIMARS i systemów przeciwpancernych, a także dodatkowe pociski artyleryjskie. Stany Zjednoczone będą nadal współpracować z naszymi sojusznikami i partnerami, aby pomóc Ukrainie bbronić swojej demokracji i chronić swoich obywateli - przekazała Jean-Pierre.
"Zbudowanie wielopoziomowego systemu obrony powietrznej/przeciwrakietowej w jak najkrótszym czasie jest naszym priorytetem. Od tego zależy ochrona miast, infrastruktury krytycznej, naszych ludzi na tyłach i na froncie" - przekazał minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, dziękując Niemcom za dostawy pocisków IRIS-T, a Polakom i Słowakom za przekazanie myśliwców MiG-29.
Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych publikuje krótką instrukcję postępowania z różnymi rodzajami min.
Ukraińskie władze szacują, że w ich kraju zaminowano 250 tys. kilometrów kwadratowych terenu, czyli obszar większy, niż powierzchnia Wielkiej Brytanii. Ministerstwo rolnictwa Ukrainy wyznaczyło z aż 470 tys. hektarów powierzchni rolniczych, które trzeba sprawdzić pod kątem potencjalnych odłamków i min.
Rosja opracowała program sabotażu farm wiatrowych i kabli komunikacyjnych na Morzu Północnym - podała w środę BBC, przytaczając szczegóły śledztwa, przeprowadzonego przez publicznych nadawców w Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii.
Według źródeł Rosja ma na Morzu Północnym flotę statków imitujących trawlery rybackie i statki badawcze. Jednostki te dysponują podwodnym sprzętem obserwacyjnym i mapują kluczowe miejsca możliwego sabotażu, którego celem miałoby być uszkodzenie kanałów komunikacyjnych lub zniszczenie systemów zasilania, co mogłoby wywołać chaos w całym kraju.
Zdaniem jednego z duńskich oficerów kontrwywiadu program sabotażowy Moskwy jest jednym z elementów przygotowywań na wypadek pełnego konfliktu z Zachodem. Z kolei szef norweskiego wywiadu powiedział, że rosyjski program jest uważany za bardzo ważny dla Kremla i kontrolowany bezpośrednio z Moskwy.
Według BBC nadawcy z czterech nordyckich krajów (DR, NRK, SVT, Yle) twierdzą, że przeanalizowali przechwycone rosyjskie komunikaty, które wskazują na obecność tak zwanych statków widmo, pływających po wodach nordyckich, które wyłączyły nadajniki, aby nie ujawniać swojej lokalizacji.
Wskutek rosyjskiej agresji po raz pierwszy od dziesięcioleci wojna na dużą skalę wróciła do Europy, a fundamenty pokojowego współistnienia na kontynencie zostały zaatakowane. To dotyczy wszystkich Europejczyków, nie tylko najbliższych sąsiadów Rosji. Unia Europejska i Wielka Brytania są w tym razem. Tak samo chcemy przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Tak samo chcemy, żeby rosyjska agresja się nie powiodła i tak samo chcemy przywrócenia sprawiedliwego pokoju w Europie.
Wojna w Ukrainie odsuwa w czasie oczyszczanie Bośni i Hercegowiny z min - ostrzegają dziennikarze bośniackiej redakcji Radia Wolna Europa. Zwracają uwagę, że w kraju nadal utrzymuje się niebezpieczeństwo wynikające z pozostawionych po wojnie lat 90. min, które pokrywają niecałe 2 proc. powierzchni BiH.
"W marcu tego roku w położonym w centralnej BiH Tesznju od miny zginął 48-latek, 624. ofiara ładunku pozostawionego po wojnie lat 90." - przypomina Radio Wolna Europa. "Do tragedii doszło w momencie, kiedy przez zwrócenie uwagi świata na Ukrainę, w wątpliwość podaje się cel oczyszczenia BiH z min do 2027 roku" - dodano.
Szacunki z 2020 roku wskazują, że w kraju nadal znajduje się nieodkrytych 180 tys. min, którymi bezpośrednio zagrożonych jest 130 tys. mieszkańców BiH.
- Według mojej oceny, prezes PiS Jarosław Kaczyński był wprowadzany w błąd w sprawie ukraińskiego zboża. I informowany przez komisarza Janusza Wojciechowskiego, że wszystko jest dobrze i niczego nie można zmienić. Dopiero dramatyczny i radykalny zwrot w postaci protestów rolników to odmienił - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Artur Balazs, były minister rolnictwa.
Powiązane tematy:
Instytucje handlowe w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej odnotowały gwałtowny wzrost ilości chipów i innych komponentów elektronicznych wysyłanych do Rosji przede wszystkim przez Armenię, Kazachstan i kilka innych krajów - podał "New York Times".
Technologie te są uznawane za krytyczne dla rozwoju broni, w tym rosyjskich pocisków manewrujących, którymi Rosja ostrzeliwuje Ukrainę.
Jak pisze "NYT", wprawdzie zdolność Rosji do produkcji broni została zmniejszona z powodu zachodnich sankcji, nałożonych ponad rok temu, ale Moskwa wciąż uzyskuje dostęp do wielu komponentów elektronicznych okrężną drogą.
Według dziennika Amerykanie robili wszystko, co mogli, aby uniemożliwić Rosji produkcję precyzyjnej broni i nałożyli sankcje na dziesiątki firm i organizacji w Rosji, Iranie, Chinach, Kanadzie i innych krajach, rozszerzyły również swoje ograniczenia handlowe na inne produkty zawierające chipy, jak tostery, suszarki do włosów i kuchenki mikrofalowe, położyły także ogromny nacisk na ściganie podmiotów, próbujących nielegalnie zdobyć tajną technologię.
Dane handlowe pokazują jednak, że do gry wkroczyły inne kraje, które zapewniają Rosji dużą część tego, czego potrzebuje. Okazuje się, że po gwałtownym załamaniu na początku inwazji na Ukrainę rosyjski import chipów odrodził się, zwłaszcza z Chin, które dostarczają Moskwie zaawansowaną elektronikę głównie przez Armenię i Kazachstan.
MSWiA przygotowało rozporządzenie dotyczące obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Regulacja określa m.in. warunki techniczne takich obiektów oraz zasady ich projektowania i budowy. Według założeń schrony i ukrycia zapewnią ochronę dla 50 proc. ludności kraju.
Projekt rozporządzenia, który przygotował resort spraw wewnętrznych i administracji, został opublikowany w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Projektowane przepisy uregulują kwestie związane z obiektami zbiorowej ochrony.
Autorzy projektu w uzasadnieniu przypomnieli, że obecnie nie obowiązuje żaden akt prawny określający sposób zabezpieczenia i przygotowania obiektów mogących spełniać funkcję ochronną. Wcześniej określały to wytyczne Szefa Obrony Cywilnej Kraju z 2018 roku, ale przestały obowiązywać w związku z uchyleniem ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP.
Według projektu rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca.
Niemcy potwierdzili przekazanie Ukrainie pierwszego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Jego zadaniem będzie ochrona przestrzeni powietrznej obrońców przed rosyjską agresją. Przypominamy, jakie są jego możliwości.
Powiązane tematy:
Amerykański resort finansów ogłosił w środę kolejny pakiet sankcji przeciwko Iranowi, wymierzonych w sieć irańskich podmiotów zaopatrujących wbrew dotychczasowym ograniczeniom irański przemysł zbrojeniowy i program budowy dronów. Na czarną listę trafiły firmy sprowadzające elektronikę z Chin, Hongkongu i Malezji.
Ogłoszone w środę sankcje objęły dyrektora irańskiej firmy elektronicznej PASNA, jej spółki-córki w Malezji i Iranie oraz cztery chińskie podmioty dostarczające komponenty elektroniczne do Iranu wbrew amerykańskim sankcjom. Materiały te miały być używane na potrzeby produkcji irańskich dronów i rakiet, część z których jest dostarczana Rosji.
- Będziemy w dalszym ciągu egzekwować nasze sankcje przeciwko irańskim wysiłkom pozyskiwania technologii, które przyczyniają się do regionalnej niepewności i globalnej niestabilności - ogłosił wiceszef Departamentu Skarbu Brian Nelson.
- W Bachmucie ciągle jeszcze znajdują się dzieci, ale coraz trudniej jest się do nich dostać. Wiecie, co robi wróg - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w środę na antenie telewizji. Cytuje ją agencja Interfax-Ukraina.
Wicepremier i minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych oświadczyła, że władze robią wszystko, by ewakuować dzieci, kobiety i osoby starsze także z miejscowości wokół Bachmutu.
Tranzyt produktów rolnych z Ukrainy zostanie wznowiony 21 kwietnia o północy, czyli w nocy z czwartku na piątek - wynika z odpowiedzi resortu rozwoju i technologii przekazanej PAP. Dodano, że trwają prace nad nowelizacją odpowiedniego rozporządzenia.
"Tranzyt zostanie wznowiony 21 kwietnia 2023 r. o północy, czyli w nocy z czwartku na piątek" - podał resort rozwoju i technologii w odpowiedzi na pytanie PAP.
Podał też, że rozporządzenie ws. zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych, które w sobotę zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, zostanie znowelizowane. "Prace nad nowelizacją trwają i wejście w życie nowelizacji nastąpi przed datą wznowienia tranzytu. Polska jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską. Odbywają się rozmowy premiera Morawickiego i przedstawicieli rządu z Komisją Europejską. Dziś minister Buda spotka się m.in. z komisarzem ds. handlu V. Dombrovskisem" - dodano w komentarzu resortu.
"Przejrzyjcie na oczy" - apeluje do rządu były pełnomocnik ministra rolnictwa ds. współpracy z Ukrainą Rafał Mładanowicz. W rozmowie z WP podkreśla, że władza od jedenastu miesięcy wie o kryzysie zbożowym. Wskazuje, że winę za zaniedbania ponosi nie tylko resort rolnictwa, ale też wicepremier Jacek Sasin i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Powiązane tematy:
- Polska jest wśród liderów wsparcia Ukrainy. Pomoc dla ukraińskich obywateli wyceniono na 8,36 mld euro. To jest największa kwota spośród wszystkich krajów. Dziękujemy Polsce i Polakom za pomoc i wsparcie w walce z rosyjską agresją - przekazał konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts, podczas konferencji prasowej, na której przedstawiono raport Fundacji World For Ukraine na temat aktualnej sytuacji humanitarnej w Ukrainie.
- Wszyscy marzymy o tym, żeby wojna jak najszybciej się skończyła. Ale póki trwa, Ukraina nadal potrzebuje pomocy humanitarnej. Obecnie ważne jest zaopatrzenie szpitali w leki, wyroby medyczne oraz sprzęt medyczny. Niezbędna jest również żywność, woda, środki higieniczne i sanitarne, żywność dla niemowląt, materacy, koce, śpiwory i pościel - dodał Oleg Kuts.
"Andrij Pokrasa, lat 15, kupił drona do filmowania pięknych miejsc w Ukrainie. Kiedy rozpoczęła się inwazja, użył swojego drona do zatrzymania konwoju rosyjskich pojazdów wojskowych na żytomierskiej autostradzie. Prawdziwy bohater" - przekazał doradca szefa MSW Ukrainy Antont Hereszczenko, publikując krótki reportaż stacji 1+1.
Źródło: PAP, ISW, Ukrinform, Ukraińska Prawda, Unian, BBC, Tagesschau, Financial Times, Deutsche Welle
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski