Stanowcza deklaracja ws. powiązania funduszy UE z praworządnością
- Wygląda na to, że wszystkie kraje Unii Europejskiej są gotowe zaakceptować powiązanie unijnego finansowania z przestrzeganiem rządów prawa - oświadczył premier Finlandii Antti Rinne. Jego kraj sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.
Rinne został zapytany również o stanowisko Węgier i Polski, które sprzeciwiały się temu rozwiązaniu - Żadne państwo członkowskie, przynajmniej nie wprost, nie sprzeciwia się temu - zapewnił, dodając, że Finlandia "jest za Europą i Europejczykami oraz za wartościami, przy pomocy których można zapewnić stabilizację, pokój i rozwój dobrobytu w Europie".
Premier Finlandii tłumaczył, że jego optymizm wynika z negocjacji na temat przepisów dotyczących praworządności, którym przewodzi fińska minister ds. europejskich Tytti Tuppurainen. - Z tego jestem naprawdę zadowolony. Mam nadzieję, że scenariusz z chwili obecnej zostanie zrealizowany - powiedział.
Fińska półroczna prezydencja w Radzie UE rozpoczęła się w lipcu. Jako jeden z priorytetów na ten okres premier Rinne przedstawił kwestie rządów prawa. Na razie nie przedstawił jednak szczegółowych regulacji ws. powiązania funduszy UE z praworządnością.
W związku z podjęciem tego tematu władze Finlandii były krytykowane na Węgrzech. Premier Viktor Orban w publicznych wystąpieniach mówił, że Finlandia nie może wymagać od innych krajów UE przestrzegania zasad prawa, ponieważ w kraju tym nie funkcjonuje np. Trybunał Konstytucyjny.
Szef fińskiego rządu odwiedzi Budapeszt i Pragę, gdzie spotka się z premierami Węgier i Czech. Kwestia praworządności prawdopodobnie będzie jednym z tematów spotkań.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl