Trwa ładowanie...
d3mcgzn

Sondaż. Co Polacy i Europejczycy sądzą o osobach nieheteroseksualnych?

Ponad 3/4 Europejczyków jest zdania, że osoby homoseksualne i biseksualne powinny mieć takie same prawa jak osoby heteroseksualne. Jak wynika z przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej badania Eurobarometr, w Polsce wspomniany odsetek wynosi 49 proc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Europejczycy są coraz bardziej tolerancyjni wobec osób LGBT
Europejczycy są coraz bardziej tolerancyjni wobec osób LGBT (iStock.com)
d3mcgzn

Najwyższa akceptacja dla zrównania praw osób LGBT z heteroseksualnymi panuje w Szwecji (98 proc.). Polska zajmuje w tej kategorii szóste od końca miejsce wśród państw UE. 49 proc. uważa, że osoby homo- i biseksualne powinny mieć te same prawa, co reszta społeczeństwa, natomiast 45 proc. nie zgadza się z tym poglądem. 6 proc. polskich respondentów nie ma zdania na ten temat. Niższe wskaźniki odnotowano w Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, na Węgrzech, Łotwie i Słowacji.

W badaniu sprawdzono również stopień przyzwolenia na relacje seksualne osób tej samej płci. Najwięcej przeciwników tego rozwiązania jest wśród mieszkańców Bułgarii (71 proc.), na Łotwie (68 proc.), Rumunii (63 proc.) oraz Słowacji (61 proc.). W Polsce 46 proc. respondentów uważa, że nie ma nic złego w relacji seksualnej dwóch osób tej samej płci, a 44 proc. jest przeciwnego zdania. W całej UE 72 proc. badanych akceptuje tego typu związki, a 24 proc. - nie. Najmniej przeciwwskazań dla takich relacji widzą Szwedzi, Holendrzy i Hiszpanie.

d3mcgzn

Europejczycy zmieniają zdanie nt. LGBT

Z wyników badania wynika, że 69 proc. mieszkańców państw UE popiera wprowadzenie małżeństw osób tej samej płci. Przeciwnego zdania było 26 proc. respondentów. W Polsce wspomniane odsetki wynoszą odpowiednio: 45 i 50 proc. Najwięcej zwolenników małżeństw homoseksualnych jest w Holandii i Szwecji (po 92 proc.), natomiast najmniej w Bułgarii (16 proc.), Słowacji (20 proc.) i na Łotwie (24 proc.).

Zobacz także: Spotkanie Duda-Trump. Leszek MillerMiller kpi

W ostatnich latach statystycy Eurobarometru zaobserwowali wzrost tolerancji dla osób LGBT. Odsetek osób popierających zrównanie praw homoseksualistów wzrósł o 5 punktów procentowych od 2015 roku. W analogicznym okresie grupa wyrażająca pogląd, że małżeństwa jednopłciowe powinny być dozwolone, zwiększyła się o 8 punktów procentowych.

d3mcgzn

W Polsce te zmiany widać szczególnie wyraźnie. Różnica między 2015 a 2019 rokiem w podejściu do przyznawania tych samych praw wynosi +12 punktów procentowych. Aż o 17 punktów procentowych zwiększyło się przyzwolenie na małżeństwa jednopłciowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3mcgzn

Podziel się opinią

Share

d3mcgzn

d3mcgzn
Więcej tematów