Środa Popielcowa 2024. Kiedy wypada? W tym roku wyjątkowo

Środa Popielcowa to święto rozpoczynające w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu. Termin uroczystości nie jest stały - jego dokładna data zależy od terminu Wielkanocy. Kiedy wypada Popielec 2024? Czy to dzień wolny od pracy?

Kiedy wypada Środa Popielcowa 2024? Czy to święto nakazane?
Kiedy wypada Środa Popielcowa 2024? Czy to święto nakazane?
Źródło zdjęć: © Pixabay

23.01.2024 | aktual.: 23.01.2024 10:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Środa Popielcowa rozpoczyna tradycyjny 40-dniowy okres postu. To dzień pokutny, który przez katolików jest obchodzony w szczególny sposób. Czy Popielec jest świętem nakazanym? W tym roku wypada wyjątkowo.

Kiedy wypada Środa Popielcowa? W 2024 roku wcześnie

Środa Popielcowa wypada dzień po zakończeniu karnawału. W 2024 roku termin Popielca zbiegnie się z datą innego, obchodzonego powszechnie święta, bowiem dzień pokutny będzie obchodzony 14 lutego. Środa Popielcowa wypada dokładnie 46 dni przed Wielkanocą (40 dni, bez wliczania niedziel). Oznacza to, że święta wielkanocne w 2024 roku będą obchodzone sześć tygodni później, 31 marca. Dzień później wypada Poniedziałek Wielkanocny, znany jako lany poniedziałek lub Śmigus-dyngus.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Środa Popielcowa. Czy jest to święto nakazane?

Środa Popielcowa jest w Kościele katolickim obchodzona w szczególnie uroczysty sposób. To jedno z dwóch świąt, w trakcie których wierni, którzy ukończyli 18 lat, aż do rozpoczęcia 60. roku życia, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego. Dodatkowo w tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w kościołach odbywają się liturgie, zawierające obrzęd posypania głów popiołem.

Czy Środa Popielcowa jest świętem nakazanym dla katolików? Jak wskazują przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego - nie. Ze względu na wagę uroczystości, Środa Popielcowa należy do tzw. świąt zalecanych, w trakcie których biskupi zachęcają do udziału w liturgii. Co ważne, Popielec nie jest świętem wolnym od pracy i nauki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (22)