Środa Popielcowa. Czy to święto nakazane? To początek Wielkiego Postu
Zgodnie z kalendarzem liturgicznym 2023, 22 lutego wypada Środa Popielcowa. To jedno z najważniejszych świąt dla katolików - w tym dniu rozpoczyna się 40-dniowy Wielki Post. Czy tego dnia trzeba iść do kościoła? Wierni powinni pamiętać o zachowaniu postu.
Jak wskazują przepisy Kodeksu kanonicznego, wierni mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej we wszystkie niedziele, a także w święta nakazane. Środa Popielcowa nie jest jednym z nich, co oznacza, że osoby, które tego dnia nie będą uczestniczyły w Eucharystii, nie popełnią grzechu.
Środa Popielcowa. Czy trzeba iść do kościoła?
Mimo że Popielec nie jest świętem obowiązkowym, duchowni zachęcają, by w tym dniu odwiedzić świątynie i symbolicznie posypać głowę popiołem. Tradycja ta ma przypomnieć wiernym o wartości pokuty i duchowym odrodzeniu. Kapłani podczas tej czynności wypowiadają słowa zaczerpnięte z Pisma Świętego: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Środa Popielcowa 2023 a post ścisły. Czy w Popielec można jeść mięso?
Popielec, rozpoczynający okres Wielkiego Postu jest bardzo ważnym dniem w Kościele katolickim. Zgodnie z kan. 1251 i 1252 Kodeksu prawa kanonicznego w Popielec wiernych obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Oznacza to, że osoby pomiędzy 18. a 60. rokiem życia w Środę Popielcową powinny spożyć jedynie trzy posiłki - z których tylko jeden powinien być syty. Nakaz powstrzymania się od jedzenia potraw mięsnych obowiązuje natomiast wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14. rok życia.
Wielki Post w 2023 roku potrwa od Środy Popielcowej (22 lutego) do Wielkiego Czwartku (6 kwietnia). Dla katolików okres ten jest czasem przygotowań do świąt Wielkiej Nocy. Zgodnie z nakazami Kościoła, praktykujący wierni podczas postu powinni powstrzymać się od udziału w hucznych zabawach.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.