Wielki Post 2023 - kalendarz. Kiedy wypada Środa Popielcowa, Wielki Tydzień i Niedziela Palmowa?
Już niebawem skończy się karnawał, czyli czas hucznych zabaw poprzedzających Wielki Post. Okres pokutny rozpocznie się w Środę Popielcową. Następujące po niej dni, stanowią tradycyjny okres przygotowań do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Jak prezentuje się kalendarz najważniejszych uroczystości? Wielkanoc wypada w kwietniu.
Wielki Post w 2023 roku rozpocznie się 22 lutego. To wtedy wypada Środa Popielcowa, czyli jedno z ważniejszych świąt obrządku chrześcijańskiego. Okres pokutny, który ma służyć wiernym na ponowne wspomnienie ukrzyżowania i zmartwychwstania Chrystusa, zgodnie z kalendarzem liturgicznym zakończy się 6 kwietnia - w Wielki Czwartek.
Wielki Post 2023. Tradycja sięgająca czasów biblijnych
Wielki Post jest niezwykle ważnym czasem dla wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego, oraz kościołów wschodnich: Grekokatolików i Prawosławnych. Zgodnie z tradycją, upamiętnia on post Chrystusa, który został opisany w Biblii. "Wtedy Duch zaprowadził Jezusa na pustynię, aby go kusił diabeł. A gdy pościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, wówczas łaknął".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tradycja zachowywania postu w dniach upamiętniających śmierć i pobyt ciała Jezusa w grobie, była obchodzona przez chrześcijan już w II wieku. Czterdziestodniowy post rozpowszechnił się natomiast najprawdopodobniej pierwszej połowie IV wieku. Obecnie czas poprzedzający Wielkanoc jest dla wiernych okazją do wstrzemięźliwości i pokuty oraz okresem przygotowań do najważniejszych świąt w roku liturgicznym.
Kiedy wypada Niedziela Palmowa?
W czasie Wielkiego Postu wypada kilka uroczystości, szczególnie ważnych dla Kościoła katolickiego. To m.in. niedziela, która nosi nazwę Niedzieli Palmowej. W 2023 r. wypada ona 2 kwietnia, tydzień przed Wielkanocą (właśnie dlatego jest to także jedna z siedmiu tegorocznych niedziel handlowych).
W Niedzielę Palmową wierni wspominają przybycie Chrystusa do Jerozolimy. Zgodnie z opisem czterech ewangelistów, Jezus wjechał do miasta na ośle, witany przez zebrany w okolicy lud. Niedziela, nazywana również Niedzielą Męki Pańskiej lub Niedzielą Wierzbną otwiera okres przygotowania duchowego do świąt Wielkiej Nocy. Od wczesnego średniowiecza, jednym z symboli święta są palmy, zanoszone przez wiernych do kościoła i święcone.
Wielki Tydzień 2023. To koniec Wielkiego Postu
Wielki Post kończy Triduum Paschalne. Okres ten trwa od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty (kończą je nieszpory Niedzieli Wielkanocnej). Wielki Tydzień w 2023 roku wypada pomiędzy 6 a 8 kwietnia. Zgodnie z tradycją, wierni w tym czasie wspominają ostatnie wydarzenia z życia Chrystusa: ostatnią wieczerzę, ukrzyżowanie Chrystusa oraz złożenie Jezusa do grobu. W Wielką Sobotę w Polsce oraz niektórych europejskich krajach, kultywowany jest zwyczaj święcenia pokarmów, spożywanych później przy wielkanocnym stole.
Po Wielkiej Sobocie następuje Wielkanoc. W 2023 roku święta te wypadają od 9 do 10 kwietnia. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego otwiera kolejny etap w kalendarzu liturgicznym. Tempus paschale (okres wielkanocny) trwa do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, która wypada w niedzielę 28 maja.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.