Niedziela Palmowa. Dlaczego święcimy palmy?
Niedziela Palmowa rozpoczyna dla wszystkich chrześcijan najważniejszy tydzień w roku. W tym roku ze względu na trzecią falę pandemii koronawirusa może być wyjątkowa.
21.03.2021 11:05
Niedziela Palmowa zawsze odbywa się 7 dni przed Wielkanocą. Święto to ma związek z przybyciem Jezusa do Jerozolimy na tydzień przed jego ukrzyżowaniem. Mieszkańcy miasta bardzo cieszyli się z przybycia Chrystusa. Obchody związane z tym wydarzeniem rozpoczynają też świętowanie Wielkiego Tygodnia.
Niedziela Palmowa. Skąd zwyczaj święcenia palm?
Historia święcenia palm na świecie w Niedzielę Palmową sięga starożytności. W Polce początki święcenia palm wielkanocnych sięgają XI wieku. W związku z tym, że w naszym klimacie one nie występują, to do kościoła noszone są bazie, a także gałązki wierzby.
W dawnych czasach sądzono, że zjedzenie bazi może zapewnić zdrowie, a z kolei palma wystawiona w oknie miała chronić dom przed burzami.
Niedziela Palmowa. Rodzaje palemek wielkanocnych
W Polsce najpopularniejszymi rodzajami palemek święconych w Niedziele Palmową są:
- Palma wileńska – to taka z różnych rodzajów traw i drobnych kwiatów, suszonych i barwionych na różne kolory ciasno owiniętych wokół kijka/w formie wałeczka. Jej wysokość mierzy od 20 cm do 50 – 70 cm. Spopularyzowana przez Cepelię, popularna szczególnie w dużych miastach,
- Palma kurpiowska – to taka z bibułowych ręcznie wykonywanych kwiatów, przymocowanych do leszczynowego (lub z młodej sosny) pręta oplecionego dodatkowo borówką, jałowcem, bukszpanem. Ten rodzaj palemki mierzy od 2 do 10 metrów,
- Palma z południa Polski – to kilkunastometrowe pręty wierzbowe, wiklinowe albo leszczynowe przewiązane rytmicznie szpagatem lub rzemieniem. Czub wykonany jest ze sztucznych kolorowych kwiatów, bazi, bukszpanu, cisu, na całości doczepione są kolorowe wstążki.