Trwa ładowanie...
d12zer3

Spór o pomnik Jana Pawła II. Ambasada Francji zajęła stanowisko

Ambasador Francji zabrał głos w sporze o pomnik Jana Pawła II w mieście Ploermel. Jeszcze raz przypomniał decyzję Rady Stanu, zgodnie z którą krzyż wieńczący łuk nad pomnikiem narusza prawo i musi zostać usunięty. Dyplomata podkreślił, że wszystkie decyzje zostały podjęte zgodnie z prawem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomnik został odsłonięty w 2006 roku i od tamtego momentu wzbudza kontrowersje.
Pomnik został odsłonięty w 2006 roku i od tamtego momentu wzbudza kontrowersje. (Forum)
d12zer3

"Rada Stanu uważa, że krzyż stanowi znak czy symbol religijny w rozumieniu artykułu 28 ustawy z 9 grudnia 1905 r. Umieszczenie krzyża przez władze gminy nie wchodzi w zakres żadnego z wyjątków przewidzianych w powołanym artykule, jego obecność w miejscu publicznym jest niezgodna z tą ustawą, stąd nakaz jego usunięcia" - napisano w specjalnym komunikacie wydanym przez Francuską Radę Stanu.

Ambasada Francji odniosła się do decyzji o usunięciu krzyża znad pomnika Jana Pawła II - na samym wstępie zaznaczono, że zasada laickości nie po raz pierwszy spotyka się z niezrozumieniem w innych krajach. Jest jednak zapisana w konstytucji i określona odpowiednimi przepisami. "Laickość" opiera się na trzech zadach: wolności sumienia i wyrażania przekonań w granicach poszanowania porządku publicznego, rozdziału instytucji publicznych od organizacji religijnych oraz równości wszystkich obywateli wobec prawa bez względu na ich wyznanie lub przekonania.

Przedstawiciel Ambasady zaznaczył, że proceduja podejmowania decyzji ws. przebiegała zgodnie z prawem.

d12zer3

Podziel się opinią

Share

d12zer3

d12zer3
Więcej tematów