Trwa ładowanie...

Sondaż: Polacy negatywnie oceniają działania rządu

W mniejszym lub większym stopniu dotyczy wszystkich - drożyzna. Rząd tłumaczy, że galopujące ceny, to wina "putinflacji"i ogólnego kryzysu w świecie po zamknięciu przez koronawirusa. Polacy jednak winą za coraz wyższe ceny w sklepach obarczają rząd - tak wynika z najnowszego sondażu.

W sklepach spożywczych coraz wyższe ceny, wysokie ceny także na stacjach benzynowychW sklepach spożywczych coraz wyższe ceny, wysokie ceny także na stacjach benzynowychŹródło: pixabay
d4e3bgy
d4e3bgy

Polacy zmagają się z szeregiem problemów. W sklepach spożywczych coraz wyższe ceny, wysokie ceny także na stacjach benzynowych. Wielu obawia się zimy, kiedy może się okazać, że pojawią się problemy z ogrzewaniem z powodu zbyt drogiego lub słabo dostępnego węgla.

Całość sprawia, że aż 71 proc. ankietowanych jest przekonanych, że sprawy kraju idą w złym kierunku - wynika z najnowszego sondażu pracowni YouGov dla organizacji More in Common Polska, którego wyniki publikuje "Rzeczpospolita".

Rząd przedstawił plan na zabezpieczenie dostaw ciepła i energii zimą, jednak Polacy nie mają do niego zaufania. 59 proc. ankietowanych twierdzi, że władza robi za mało, by zapobiec potencjalnemu kryzysowi w okresie jesienno-zimowym. 17 proc. uważa, że działania rządu są w sam raz.

Winą za drożyznę Polacy obarczają rząd

Wysoką inflacją rząd obarcza wiele czynników zewnętrznych. Mateusz Morawiecki przekonywał, że rosnące ceny, to m. in. wina putinflacji oraz tego, że światowa gospodarka dopiero wraca do funkcjonowania po zamknięciu z powodu pandemii. Te argumenty jednak nie przekonują ankietowanych.

d4e3bgy

W sondażu zapytano, kto jest odpowiedzialny za wzrost cen." Za wzrost kosztów życia 54 proc. wyborców obwinia politykę rządu, 45 proc. wskazuje na Rosję, a 39 proc. – na uzależnienie od paliw kopalnych" - pisze "Rzeczpospolita".

Ponadto z sondażu wynika, że Polacy negatywnie oceniają działania rządu, które - jak zapewnia gabinet Morawieckiego - mają przeciwdziałać drożyźnie. 67 proc. badanych stwierdza, że nie podoba im się strategia rządu. 16 proc. uznaje działania rządu za adekwatne.

Działania rządu negatywnie oceniają także zwolennicy PiS-u

– O ile negatywny stosunek do rządu zwolenników opozycji nie jest niczym zaskakującym, o tyle fakt, że krytyczna ocena jego działalności przebiła się również do wyborców PiS, jest znaczący. "Miękki" wyborca PiS zaczyna tracić wiarę w rząd – przynajmniej na tym etapie. Widać to także po delikatnie kruszącym się poparciu sondażowym PiS – mówi "Rzeczpospolitej" Adam Traczyk, dyrektor More in Common Polska, komentując wyniki sondażu.

d4e3bgy

Dodaje także, że w kwestii radzenia sobie z kryzysem rządowi przestaje ufać także elektorat, który wciąż deklaruje poparcie dla PiS.

Joński o prekampanii. "Kaczyński wie, że przegra te wybory"

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4e3bgy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e3bgy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj