Sondaż: Polacy deklarują udział w referendum konstytucyjnym. Eksperci w to nie wierzą
Prawie 60 proc. Polaków deklaruje, że weźmie udział w referendum konstytucyjnym - wynika z najnowszego sondażu. Socjolodzy i politolodzy podchodzą do tego wyniku z dużym dystansem. Politolog prof. Antoni Dudek mówi wprost, że Polacy wstydzą się powiedzieć, że nie pójdą do urn.
25.06.2018 | aktual.: 25.06.2018 09:15
- Deklaracje uczestniczenia w wyborach czy referendach zawsze są zawyżone. Łatwiej odpowiedzieć, że pójdę, jak będzie, pokaże życie - komentuje wyniki sondażu na panelu Ariadna, przeprowadzonego dla "Dziennika Gazety Prawnej", dr Jarosław Flis, socjolog.
Na pytanie, czy weźmiesz udział w referendum w sprawie zmian w konstytucji, "zdecydowanie tak" odpowiedziało 41,5 proc. badanych. "Raczej tak" odpowiedziało 16,5 proc. Odpowiedzi "raczej nie" udzieliło 13,6 proc. badanych, "zdecydowanie nie" - 9,5 proc. 18,9 proc. badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".
Jak ankietowani odpowiadają na pytania referendalne, zaproponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę? Aż 77 proc. badanych chciałoby zapisania w konstytucji wieku emerytalnego. W przypadku świadczenia 500+ za takim rozwiązaniem zagłosowałoby już tylko 53,9 proc. badanych.
66,7 proc. opowiedziałoby się za konstytucyjnym zagwarantowaniem suwerenności Polski w Unii Europejskiej i wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim.
61 proc. Polaków chciałoby konstytucyjnego zagwarantowania naszego członkostwa w NATO. Tylko 48,4 proc. chciałoby takich samych gwarancji w przypadku członkostwa Polski w UE.
Co ciekawe aż 75,9 proc. badanych chciałoby zapisania w konstytucji obowiązku przeprowadzania referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpiłby co najmniej milion obywateli. 69,3 proc. chciałoby wprowadzenia obowiązku zatwierdzania zmian w konstytucji w drodze referendum.
Tylko 49 proc. badanych chciałoby odwołania się w preambule konstytucji do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji kultury i narodowej tożsamości (51 proc. było przeciw).
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl