Trwa ładowanie...

Andrzej Duda przedstawił propozycję pytań referendalnych

Na razie prezydent Andrzej Duda zaprezentował propozycje pytań referendalnych. Ostateczny ich kształt poznamy, kiedy do Senatu trafi wniosek dotyczący referendum.

Share
Andrzej Duda przedstawił propozycję pytań referendalnychŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d3fclgk

- Uważałem, że w referendum ws. konstytucji nie powinno być więcej niż 10 pytań, ale zdecydowałem, że zaprezentowany dziś projekt będzie obejmował 15 pytań i chcę, żeby Rada ten temat przedyskutowała – stwierdził Andrzej Duda.

Jak mówił prezydent Andrzej Duda ostateczny kształt pytań referendalnych będzie znany, kiedy do Senatu zostanie skierowany wniosek o referendum. A ten nie pojawi się do około 20 lipca.

Propozycje pytań referendalnych odczytał prezydencki minister Paweł Mucha. W pierwszym Polacy maja odpowiedzieć czy są za zmianą konstytucji lub nowelizacją obecnej. Drugie i trzecie pytanie dotyczą wprowadzenia w konstytucji obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego zatwierdzającego zmiany w konstytucji oraz zorganizowania go na wniosek miliona obywateli.

d3fclgk

Prezydent Andrzej Duda zaproponował też, aby w preambule konstytucji odwołać się do "ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy" i zagwarantowania ochrony praw nabytych, jak program 500 plus oraz prawo do emerytury dla kobiet w wieku 60 lat i mężczyzny mających 65 lat.

Zobacz także: Paweł Mucha optymistą ws. referendum konstytucyjnego. "Jest wysoce prawdopodobne"

W propozycji Andrzeja Dudy znalazły się pytania o zagwarantowanie w konstytucji członkostwa Polski w UE oraz w NATO. Następne pytanie zakłada zagwarantowanie Polsce suwerenności w UE.

Następne propozycje pytań dotyczą zagwarantowania w konstytucji ochrony polskiemu rolnictwu, opieki zdrowotnej kobietom w ciąży, dzieciom, osobom niepełnosprawnym oraz starszym. Prezydent chce też zapytać czy Polacy chcą zapisu o szczególnej ochrony ojcostwa. Polacy mieliby też odpowiedzieć na pytanie czy są za konstytucyjną ochrona pracy.

d3fclgk

Ostatnie pytania dotyczą wzmocnienia roli prezydenta w sprawach polityki zagranicznej i obronnej oraz zagwarantowania w konstytucji istnienia gmin, powiatów i województw.

Propozycje pytań referendalnych:

 1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem nowej Konstytucji Rzeczypospolitej; zmian w obowiązującej Konstytucji RP?
 2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?
 3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1 mln obywateli?
 4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?
 5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu nienaruszalności praw nabytych takich jak świadczenia 500 plus?
 6. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?
 7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?
 8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?
 9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO?
 10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
 11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?
 12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochrona pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?
 13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP?
 14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
 15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d3fclgk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fclgk
d3fclgk
Więcej tematów