Trwa ładowanie...

Krzysztof Łapiński: Prezydent Duda nie zrezygnuje z referendum

Rzecznik Kancelarii Prezydenta zapewnił, że mimo krytyki Andrzej Duda nie rozważa rezygnacji z referendum konstytucyjnego. Wcześniej inicjatywę skrytykowała nawet doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska.

Share
Krzysztof Łapiński: Prezydent Duda nie zrezygnuje z referendum
Źródło: Forum, Fot: Mateusz Włodarczyk
dy5yvac

Odkąd we wtorek prezydent Andrzej Duda ogłosił listę 15 pytań, które chciałby zadać Polakom w referendum konstytucyjnym, na głowę państwa spadła duża krytyka - nawet z jego własnego obozu politycznego. Jak jednak zapewnił Krzysztof Łapiński, prezydent nie zamierza wycofywać się z pomysłu.

- Prezydent nie rozważa takiej opcji. Złoży wniosek do Senatu w terminie przypisanym ustawą - zadeklarował w radiowej Trójce.

dy5yvac

Zapowiedział, że w tej sprawie potrzebne będą konsultacje z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz marszałkiem Senatu. Zaznaczył jednak, że jak dotąd nie ma konkretnych planów takich rozmów.

Łapiński jednocześnie przestrzegł krytyków inicjatywy referendalnej przed skutkami ich komentarzy.

- Przestrzegałbym wszystkich polityków, bez względu na barwy, przed umniejszaniem roli referendum, przed zachęcaniem do bojkotu - mówił. Jak tłumaczył, może to wpłynąć na niższą frekwencję nie tylko w referendum, ale też w wyborach.

Romaszewska przeciwko pytaniom Dudy

Ale wśród krytyków jest również doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska. W sobotę w RMF FM oceniła, że pytań jest zbyt dużo i wiele z nich nie ma sensu. Szczególnie nie spodobał jej się pomysł konstytucyjnego zagwarantowania programu 500+, co nazwała "wysoce niewłaściwym" sposobem na przyciągnięcie ludzi do głosowania. Romaszewska podkreśliła jednak, że nie jest przeciwko referendum konsultacyjnemu jako takiemu.

dy5yvac

Prezydent ogłosił propozycję listy pytań we wtorek podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju. Wśród propozycji pytań w referendum znalazły się m.in. pytania o uchwalenie nowej konstytucji lub dokonanie zmian w obecnej, o konstytucyjne zagwarantowanie członkostwa Polski w UE oraz w NATO, o zapisanie wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym, o wzmocnienie pozycji rodziny, czy właśnie o wpisanie do ustawy zasadniczej gwarancji utrzymania świadczeń dla rodzin.

Zobacz także: Paweł Mucha optymistą ws. referendum konstytucyjnego. "Jest wysoce prawdopodobne"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dy5yvac

Podziel się opinią

Share
dy5yvac
dy5yvac
Więcej tematów