Trwa ładowanie...

Krzysztof Łapiński: Prezydent Duda nie zrezygnuje z referendum

Rzecznik Kancelarii Prezydenta zapewnił, że mimo krytyki Andrzej Duda nie rozważa rezygnacji z referendum konstytucyjnego. Wcześniej inicjatywę skrytykowała nawet doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska.

Krzysztof Łapiński: Prezydent Duda nie zrezygnuje z referendumŹródło: Forum, fot: Mateusz Włodarczyk
d3w80wc
d3w80wc

Odkąd we wtorek prezydent Andrzej Duda ogłosił listę 15 pytań, które chciałby zadać Polakom w referendum konstytucyjnym, na głowę państwa spadła duża krytyka - nawet z jego własnego obozu politycznego. Jak jednak zapewnił Krzysztof Łapiński, prezydent nie zamierza wycofywać się z pomysłu.

- Prezydent nie rozważa takiej opcji. Złoży wniosek do Senatu w terminie przypisanym ustawą - zadeklarował w radiowej Trójce.

Zapowiedział, że w tej sprawie potrzebne będą konsultacje z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz marszałkiem Senatu. Zaznaczył jednak, że jak dotąd nie ma konkretnych planów takich rozmów.

Łapiński jednocześnie przestrzegł krytyków inicjatywy referendalnej przed skutkami ich komentarzy.

d3w80wc

- Przestrzegałbym wszystkich polityków, bez względu na barwy, przed umniejszaniem roli referendum, przed zachęcaniem do bojkotu - mówił. Jak tłumaczył, może to wpłynąć na niższą frekwencję nie tylko w referendum, ale też w wyborach.

Romaszewska przeciwko pytaniom Dudy

Ale wśród krytyków jest również doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska. W sobotę w RMF FM oceniła, że pytań jest zbyt dużo i wiele z nich nie ma sensu. Szczególnie nie spodobał jej się pomysł konstytucyjnego zagwarantowania programu 500+, co nazwała "wysoce niewłaściwym" sposobem na przyciągnięcie ludzi do głosowania. Romaszewska podkreśliła jednak, że nie jest przeciwko referendum konsultacyjnemu jako takiemu.

Prezydent ogłosił propozycję listy pytań we wtorek podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju. Wśród propozycji pytań w referendum znalazły się m.in. pytania o uchwalenie nowej konstytucji lub dokonanie zmian w obecnej, o konstytucyjne zagwarantowanie członkostwa Polski w UE oraz w NATO, o zapisanie wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym, o wzmocnienie pozycji rodziny, czy właśnie o wpisanie do ustawy zasadniczej gwarancji utrzymania świadczeń dla rodzin.

Zobacz także: Paweł Mucha optymistą ws. referendum konstytucyjnego. "Jest wysoce prawdopodobne"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3w80wc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w80wc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj