Smog w Polsce. Stan jakości powietrza 16 lutego 2024. Tu sytuacja jest najgorsza
W piątek 16 lutego stan jakości powietrza w wielu regionach kraju uległ pogorszeniu. Mimo poprawy pogody, prognozy wskazują, że smog może utrzymywać się nie tylko o poranku, ale również w późniejszych godzinach.
Mimo dość ciepłej, jak na luty pogody, jakość powietrza w wielu regionach nie jest zadowalająca. Stacje znajdujące się na południu Polski odnotowują znaczne przekroczenie norm stężenia pyłów PM 2,5 oraz PM 10. Smog w piątkowy poranek jest jednak obecny również w pozostałych częściach kraju.
Smog 16 lutego 2024. Gdzie jakość powietrza jest najgorsza?
Jak wynika z pomiarów stacji, które przekazał serwis Airly, w piątek 16 lutego przed godziną 8:00 największe stężenie pyłów zawieszonych PM 10 oraz PM 2,5 odnotowano w:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Dębicy, gdzie jedna ze stacji odnotowała przekroczenie norm PM 2,5 o 839 proc. oraz norm PM 10 o 329 proc.
- Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie jedna ze stacji odnotowała przekroczenie norm PM 2,5 o 569 proc. oraz norm PM 10 o 228 proc.
- Dobczycach, gdzie jedna ze stacji odnotowała przekroczenie norm PM 2,5 o 582 proc. oraz norm PM 10 o 236 proc.
- Krakowie, gdzie jedna ze stacji odnotowała przekroczenie norm PM 2,5 o 364 proc. oraz norm PM 10 o 257 proc.
- Tychach, gdzie jedna ze stacji odnotowała przekroczenie norm PM 2,5 o 653 proc. oraz norm PM 10 o 254 proc.
- Częstochowie, gdzie jedna ze stacji odnotowała przekroczenie norm PM 10 o 419 proc
Normy stężenia niebezpiecznych pyłów zostały przekroczone również w pozostałych częściach Polski - sytuacja smogowa nie jest jednak w nich tak zła, jak na południu kraju.
Smog w Polsce. Prognozy. Nie wszędzie są optymistyczne
Z prognoz zanieczyszczeń powietrza w Polsce wynika, że smog w wielu regionach może utrzymywać się aż do godzin przedpołudniowych, a także w piątkowy wieczór. "Na poprawę sytuacji w całym kraju mamy szansę od jutra. Wszystko dzięki nadchodzącemu frontowi atmosferycznemu, który przyniesie wzrost zachmurzenia i opady deszczu, które usuną zalegające w powietrzu zanieczyszczenia" - informuje natomiast Onet.