Smog 12 stycznia 2024. Jakość powietrza w Polsce. W mapach wyraźny zwrot
Smog jest zjawiskiem, które występuje zimą bardzo często. Jego obecność stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. W ostatnich dniach stacje pomiarowe z wielu regionów Polski informowały o bardzo złej jakości powietrza. Jak jest dzisiaj? W piątek 12 stycznia dane dotyczące stężenia PM 2,5 oraz PM 10 prezentują się inaczej.
Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, smogiem nazywane są wszelkie chemiczne, fizyczne i biologiczne czynniki, które zmieniają naturalny skład powietrza. Zanieczyszczenia powietrza mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia, a także stanowić zagrożenie dla życia. Czy w piątek 12 stycznia ich ilość przekracza dopuszczalne normy?
Jakość powietrza 12 stycznia. Widać znaczącą zmianę
W ostatnich dniach stacje pomiarowe znajdujące się w południowej części Polski informowały o znacznym przekroczeniu dopuszczalnych norm stężenia pyłów zawieszonych PM 10 oraz PM 2,5. Do mieszkańców wielu regionów trafiły alerty RCB zalecające m.in. ograniczenie zewnętrznych aktywności. W piątek 12 stycznia 2024 jakość powietrza w Polsce uległa poprawie - zanieczyszczenia wciąż jednak negatywnie wpływają na jego skład.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rośliny oczyszczające powietrze. Poleca je NASA
Smog. Stan jakości powietrza 12 stycznia 2024. Tu jest najgorsza
Jak wynika z danych prezentowanych przez serwis Airly, największy smog w piątek 12 stycznia krótko po godzinie 8:00 odnotowały stacje pomiarowe znajdujące się między innymi w:
- powiecie krapkowickim, gdzie jedna ze stacji odnotowała przekroczenie norm stężenia pyłów PM 10 o 483 proc. oraz pyłów PM 2,5 o 1272 procent
- powiecie radomszczańskim, gdzie jedna ze stacji odnotowała przekroczenie norm stężenia pyłów PM 10 o 265 proc. oraz pyłów PM 2,5 o 585 procent
- powiecie mikołowskim, gdzie jedna ze stacji odnotowała przekroczenie norm stężenia pyłów PM 10 o 281 proc. oraz pyłów PM 2,5 o 702 procent
- powiecie sieradzkim, gdzie jedna ze stacji odnotowała przekroczenie norm stężenia pyłów PM 10 o 318 proc. oraz pyłów PM 2,5 o 747 procent
Jakość powietrza, skategoryzowaną jako "średnią", wskazującą na smog, odnotowały natomiast stacje w południowej oraz centralnej części Polski, a także poszczególne stacje pomiarowe znajdujące się na północy.
Smog w Polsce. Skutki zanieczyszczenia powietrza mogą być szczególnie niebezpieczne
Zawarte w smogu substancje stanowią jeden z głównych czynników środowiskowych, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie populacji. "Związki chemiczne zawarte w smogu (np. benzopiren) i pyły (PM 10 i PM 2,5), są szkodliwe dla naszego zdrowia. Mogą one m.in. wywoływać alergie, przyczyniać się do rozwoju chorób płuc, czy też nowotworów" - przestrzega Główny Inspektorat Sanitarny.