Trwa ładowanie...

PM 10 i PM 2,5 - normy. Czym są pyły zawieszone w smogu

Skutkiem kryzysu energetycznego jest pogorszenie jakości powietrza. W Polsce kontrolą jego stanu zajmują się stacje pomiarowe. Wysokie stężenie drobnych pyłów zawieszonych jest niebezpieczne dla zdrowia. Największe zagrożenie wywołują pyły PM 10 i PM 2,5.

czym są pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5?czym są pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5?Źródło: Pixabay
d3veb9g
d3veb9g

Sezon grzewczy, który rozpoczyna się jesienią, sprzyja nasileniu występowania smogu. Najczęściej przekraczane normy jakości powietrza w Polsce dotyczą drobnych pyłów zawieszonych – PM 10 i PM 2,5. Negatywne skutki smogu najbardziej odczuwają:

  • osoby starsze
  • dzieci
  • kobiety w ciąży
  • osoby chorujące na astmę
  • osoby ze schorzeniami układu krwionośnego i nerwowego

Aerozole atmosferyczne, inaczej nazywane pyłami zawieszonymi, są głównymi składnikami smogu. Cząsteczki te mają różne rozmiary i kształty. Mogą składać się z setek różnych toksycznych substancji chemicznych. Ich klasyfikacja odbywa się na podstawie wielkości. Do najbardziej rozpowszechnionych i niebezpiecznych dla zdrowia należą pyły PM 10 i PM 2,5. Cząsteczki im są mniejsze, tym szybciej przenikają do organizmu człowieka. Pyły zawieszone wpływają na znaczące pogorszenie jakości powietrza i mogą przemieszczać się na duże odległości. Za główną przyczynę ich powstawania uznaje się niską emisję, przemysł oraz transport.

Pył zawieszony PM 2,5 - normy

Pył PM 2,5 uznawany jest za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Przede wszystkim dlatego, że jest bardzo drobny, przez co bez trudu przedostaje się do układu oddechowego i krwioobiegu. Jego średnica nie przekracza 2,5 mikrometra. Źródłem powstawania pyłów zawieszonych PM 2,5 są przede wszystkim spaliny samochodowe. Cząsteczki te powstają też w wyniku spalania paliw i reakcji chemicznych zachodzących w atmosferze. Pożary lasów również przyczyniają się do pojawienia się w powietrzu PM 2,5. Cząstki te są także główną przyczyną występowania smogu.

d3veb9g

Do krótkoterminowych skutków oddziaływania pyłów na zdrowie zaliczyć można podrażnienie oczu, nosa i gardła, kaszel i duszności. Z kolei długotrwałe narażenie na PM 2,5 może powodować m.in.:

  • choroby serca
  • astmę
  • miażdżycę
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli
  • nowotwory płuc, gardła i krtani
  • zapalenie naczyń krwionośnych

Dopuszczalne dobowe stężenie pyłów PM 2,5 ustalone przez Światową Organizację Zdrowia wynosi 15 μg/m3. Maksymalne stężenie w ciągu roku nie powinno przekraczać 5 μg/m3.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ojciec prezydenta o smogu. Mocna reakcja

Pył zawieszony PM 10 - normy

  • W jego składzie znajdują się rakotwórcze metale ciężkie, takie jak: furany, dioksyny i benzopireny. Cząsteczki pyłu PM 10 są drobne, ale w tym przypadku ich średnica wynosi do 10 mikrometrów. Źródłem powstawania pyłu PM 10 jest głównie proces spalania paliw w domowych piecach i kotłowniach. Ma on negatywny wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego. Przyczynia się także do podwyższenia ryzyka udaru mózgu oraz zawału serca.
d3veb9g

Dopuszczalne dobowe stężenie, według nowych wytycznych od WHO nie powinno przekraczać 45 μg/m3. Maksymalne stężenie w ciągu roku nie powinno z kolei przekroczyć 15 μg/m3.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3veb9g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3veb9g
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj