Smog alert. Zanieczyszczone powietrze znów truje Polaków
Miesiące jesienne i zimowe to okres wzmożonego występowania smogu. We środę, 28 września stacje w wielu regionach pokazały znaczne przekroczenie norm czystości powietrza. Pojedyncze punkty kontrolne pokazują stężenie niebezpiecznych pyłów nawet siedmiokrotnie wyższe od dopuszczalnych wartości.
Temat smogu powraca zwykle na przełomie jesieni i zimy, po rozpoczęciu sezonu grzewczego. Powodują go przede wszystkim zanieczyszczenia i toksyny wydobywające się z domowych i fabrycznych kominów. Powstawaniu smogu sprzyjają słabe przepływy powietrza, które w trakcie jesieni i zimy często jest wilgotne i ciężkie. W tym roku, ze względu na wyjątkowo chłodny wrzesień, w wielu miejscach już rozpoczęto dogrzewanie domów. To przełożyło się na wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu.
Smog. Aktualny stan jakości powietrza w Polsce
Według mapy opublikowanej w serwisie Airly smog występuje dziś w wielu regionach Polski. Tuż po godzinie 9 rano najgorsze wskazania miały trzy stacje pomiarowe.
- w Kamieńcu na południu Polski wartości pyłu zawieszonego PM 10 przekroczyły normę o 192 procent a pyłu PM 2,5 o 404 procent
- w Białobrzegach, które znajdują się w Polsce centralnej, stacje odnotowały przekroczenie pyłu PM 10 o 367 procent, a pyłu PM 2,5 aż o 808 procent
- w Suwałkach stacja pomiarowa GIOŚ wskazała, że poziom pyłu zawieszonego PM 2,5 o 7 rano został w regionie przekroczony o 632 procent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ojciec prezydenta o smogu. Mocna reakcja
Nieco lepsze, ale wciąż zanieczyszczone powietrze występuje w okolicach Warszawy, Sierpca, Mławy, Przasnysza, Legionowa, Zawiercia i Nowego Miasta Lubawskiego. Według prognoz, smog w wielu regionach może utrzymywać się przez kolejne dni, nasilając się w godzinach wieczornych i wczesnym rankiem.
Smog w Polsce. Dlaczego jest niebezpieczny?
O zanieczyszczeniu powietrza w Polsce informują stacje pomiarowe. Ich odczyty dotyczą najczęściej pyłów PM 10, PM 2,5 oraz PM 1. Wszystkie stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Substancje te mogą powodować alergię, astmę, a także nasilić objawy chorób sercowo-naczyniowych oraz tych ze strony układu oddechowego. Zanieczyszczone powietrze jest zaliczane przez Światową Organizację Zdrowia do kancerogenów, czyli czynników zwiększających ryzyko zachorowalności na raka płuc.