Pogoda długoterminowa na 14 dni. CMM‑IMGW podało najnowszą prognozę. Słońca nie będzie
Najnowsze prognozy Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW wskazują, że przełom września i października upłynie pod znakiem deszczowej i pochmurnej aury. Od wtorku ciśnienie zacznie się obniżać, a znad Skandynawii przypłyną do Polski chłodne i wilgotne masy powietrza. Nieznaczna poprawa nastąpi dopiero pod koniec pierwszej dekady kolejnego miesiąca.
Wrzesień w 2022 roku jest najzimniejszym od ponad dekady - średnia temperatura powietrza jest niższa od normy wieloletniej. Wszystko za sprawą cyklonu Peggy, z którym do Polski przyszło znaczne ochłodzenie oraz opady deszczu, a nawet śnieg w regionach podgórskich. W wielu miejscach wystąpiły pierwsze przymrozki. Najnowsze mapy pogodowe stworzone przez ekspertów IMGW nie nastrajają optymizmem - chłód i deszcz mają utrzymać się w kraju przynajmniej do 9 października.
Pogoda długoterminowa wrzesień/październik. W całej Polsce będzie zimno
Według prognoz opublikowanych przez CMM-IMGW, pierwsze uderzenie chłodu ma przyjść już w środę (28 września). Temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 14 stopni Celsjusza, a w wielu regionach będzie jeszcze niższa. W górach termometry wskażą maksymalnie 6 kresek, na południowym zachodzie i północy - od 10 do 12 stopni Celsjusza.
W późniejszych dniach nastąpi chwilowe ocieplenie. W ostatnim dniu września termometry na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie wskażą nawet 19-20 kresek powyżej zera. Z każdym kolejnym dniem temperatura w Polsce będzie jednak spadać, przez co początek października będzie chłodny. W wielu miejscach wskazania termometrów nie przekroczą 10-12 stopni Celsjusza. Spodziewane są także przygruntowe przymrozki.
Zobacz też: Siejące grozę wodospady w Dolinie Śmierci. Wielkie ulewy w Kalifornii
Pogoda długoterminowa na dwa tygodnie. Deszcz w całym kraju
Eksperci Instytutu i Meteorologii Wodnej przewidują, że końcówka września i początek października będzie obfitował w opady deszczu. Padać w całym kraju ma przez 12 dni. W wielu regionach, zwłaszcza na zachodzie i południu, spodziewane są intensywne opady atmosferyczne.
W środę (28 września) lokalnie na północy kraju spaść może nawet 50 mm opadu na metr kwadratowy powierzchni. Mapy IMGW wskazują, że chwilowa poprawa może nastąpić w czwartek (29 września) oraz podczas drugiego weekendu października.
Najpierw niż, później wyż. Dwa układy ciśnienia ukształtują pogodę w Polsce
Od wtorku, 27 września, do kraju zacznie napływać niż znad Skandynawii. Ciśnienie od zachodu zacznie się stopniowo obniżać. W najbliższych dniach może ono spaść do 992 hPa. Sytuacja ulegnie poprawie w ostatnim dniu miesiąca. Niżowe masy powietrza zaczną być stopniowo wypierane przez wyż baryczny, napływający do Polski z północy i zachodu. Wahania ciśnienia u osób podatnych, mogą powodować złe samopoczucie, a także bóle głowy.