Smog w zimie. Jakie będą skutki kryzysu węglowego w Polsce

Niedawna wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o tym, że "trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami i podobnymi szkodliwymi rzeczami" oraz coraz gorsza sytuacja na rynku cen surowców energetycznych sprawiają, że nad Polską mogą niebawem pojawić się czarne chmury i to dosłownie. Czy zimą powietrze będzie bardziej trujące. Czy smog w zimie będzie kolejnym problemem Polaków?

Zanieczyszczenia powietrza. Smog w zimie będzie kolejnym zmartwieniem Polaków?
Zanieczyszczenia powietrza. Smog w zimie będzie kolejnym zmartwieniem Polaków?
Źródło zdjęć: © PAP | �ukasz G�gulski

Wszystko wskazuje na to, że tej zimy zaskoczą nie tylko rachunki za ogrzewanie. Pogorszy się także jakość powietrza. Prezes partii rządzącej nie tylko zaleca, aby w obliczu wzrostu cen za węgiel i gaz, palić w piecu wszystkim, poza rzeczami szkodliwymi.

- Na covid-19 w Polsce umarło ponad 117 tys. osób. Z powodu zanieczyszczenia powietrza, co roku umiera ponad 46 tys. osób. Po jednym sezonie grzewczym, bez limitu, co do tego, czym można palić w piecach, liczba zgonów może się podwoić. Smog będzie bardziej śmiertelny niż covid - alarmuje przewodniczący partii Zieloni Przemysław Słowik.

Czy smog występuje tylko zimą?

Smog, czyli zjawisko występowania w powietrzu podwyższonego stężenia zanieczyszczeń, to problem, który pojawia się zimą i latem. Czym charakteryzują się oba rodzaje?

Smog zimowy (londyński, czarny)

  • powstaje poprzez emisję szkodliwych pyłów i gazów pochodzących z pieców
  • przy wietrze o prędkości 0m/s oraz względnej wilgotności poniżej 85%

Smog letni (biały, fotochemiczny)

  • powstaje z zanieczyszczeń powietrza tlenkiem azotu i lotnymi związkami organicznymi
  • powstaje przy wietrze o prędkości 2m/s oraz względnej wilgotności poniżej 70%

Smog w zimie

Już od kilku lat Polska znajduje się w czołówce państw europejskich z najwyższym wskaźnikiem trujących pyłów PM 2.5 i PM 10. Polski smog jest wypadkową wielu różnych czynników. Za jego powstawanie odpowiedzialny jest nie tylko stale rozwijający się przemysł, ale również domowe instalacje grzewcze. W kotłach niskiej klasy (tzw. kopciuchach) spalane jest paliwo gorszej jakości oraz mieszaniny śmieci.

Dodatek węglowy a zimowy smog

Jaka będzie jakość powietrza podczas nadchodzącej zimy? Czy smog w zimie stanie się jednym z głównych zagrożeń dla zdrowia Polaków? Podwyżki cen ogrzewania gazem lub węglem gospodarstw domowych przyczynią się do przejścia na tańsze zamienniki i korzystania z gorszych jakościowo paliw. Wprowadzony przez rząd dodatek węglowy, czyli wypłaty w wysokości 3 tysięcy złotych dla każdego gospodarstwa domowego napotyka wiele problemów.

Pojawiają się liczne sytuacje, gdy na dopłatę na jeden piec napływało więcej niż jeden wniosek. Weryfikacją przyjętych wniosków zająć mają się urzędnicy gmin. A poprawki do ustawy węglowej są w toku. Tym bardziej, że przyjęty na rządowy program limit kosztów w wysokości 11,5 mld przy obecnych komplikacjach ze sprawdzaniem przyjętych świadczeń może nie wystarczyć. Po przekroczeniu 95 procent z puli zasobów finansowych, wysokość wypłacanych dodatków na węgiel będzie niższa. Osoby, które złożą wniosek w późniejszym terminie mogą otrzymać znacznie mniej, niż 3 tysiące złotych.

Na pogorszenie jakości powietrza i możliwość występowania smogu w zimie na szeroką skalę wpływa także zawieszenie norm jakości spalanego w piecach węgla. Nie musi on już spełniać dotychczasowych wymogów. Musimy szykować się na zimę, jakiej dawno nie było. Poziom szkodliwych substancji i stężenia pyłów może być najwyższy od lat - zaalarmował w rozmowie z Business Insider Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Taka sytuacja może nieść za sobą długotrwałe konsekwencje związane ze zdrowiem.

Jak ochronić się przed smogiem?

Podczas nadchodzącej zimy warto samodzielnie spróbować uchronić się przed smogiem. Zasady, o których warto pamiętać to:

  • Monitorowanie poziomu zanieczyszczenia powietrza
  • Maseczka antysmogowa
  • Ograniczenie przebywania na zewnątrz
  • Obserwacja warunków atmosferycznych
  • Zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza
  • Zadbanie o dietę i nawodnienie organizmu

Śmieci w Nowym Sączu zniknęły. "Sytuacja bez precedensu. Gdzie je znajdziemy? W piecach"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)