Smog. GIS wydał komunikat. "To realne zagrożenie"
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego w wielu miejscach pogorszeniu uległa jakość powietrza. Smog stanowi zagrożenie i może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. GIS wydał ostrzeżenie, podpowiadając jednocześnie, jak zachować się, w przypadku pogorszenia stanu jakości powietrza.
Okres jesienno-zimowy jest czasem, w którym do dyskusji publicznej powraca temat smogu. Zanieczyszczenie powietrza jest bowiem szczególnie odczuwalne w Polsce w miesiącach chłodnych. "Mimo pięknej jesieni, smog to realne zagrożenie" - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.
Smog. Co to? Jest niebezpieczny dla zdrowia
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia WHO, smogiem nazywane są wszystkie fizyczne, chemiczne bądź biologiczne czynniki, które zmieniają naturalny skład atmosfery. Do najczęściej występujących zaliczane są pyły zawieszone, metale ciężkie oraz gazy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Palenie węglem w Polsce. "Jesteśmy ewenementem w skali całej Europy"
Smog dzielony jest na dwa rodzaje. Pierwszym jest smog typu londyńskiego. Powstaje on najczęściej w okresie chłodnym, a jego głównymi składnikami są związki powstające w wyniku niepełnego spalania paliw, używanych do ogrzewania budynków oraz pyły. Drugim typem, jest smog typu Los Angeles. Najczęściej występuje w strefach subtropikalnych. Za jego powstanie w głównej mierze odpowiadają spaliny samochodowe.
Smog - niezależnie od rodzaju - jest niebezpieczny dla zdrowia. Może istotnie przyczynić się do pogorszenia jego stanu, powodując alergie, choroby płuc i układu oddechowego oraz nowotwory.
Smog. Jak chronić się przed jego skutkami?
Główny Inspektorat Sanitarny poprzez portal X (dawniej Twitter) podpowiada, jak zachować się, gdy jakość powietrza spada. W czasie występowania smogu, warto ograniczyć wychodzenie z domu oraz aktywność fizyczną na zewnątrz. GIS wskazuje również, by ograniczyć wietrzenie domów i mieszkań. "Unikniesz dostania się zanieczyszczeń powietrza do wnętrza". Dobrym pomysłem będzie także używanie oczyszczaczy powietrza oraz monitorowanie stanu zanieczyszczeń.
Trwa ładowanie wpisu: twitter