Śledztwo prokuratury w sprawie Orlenu. Chodzi o zarobki

Śledztwo prokuratury ws. Orlenu. Chodzi o zarobki
Śledztwo prokuratury ws. Orlenu. Chodzi o zarobki
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell
Sara Bounaoui

11.04.2024 08:16, aktual.: 11.04.2024 09:30

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie - poinformowała na antenie TVN24 Agnieszka Pomaska z Koalicji Obywatelskiej. - Dosłownie wczoraj wieczorem otrzymałam zawiadomienie z prokuratury o wszczęciu śledztwa w związku z omijaniem ustawy kominowej, ustawy okołobudżetowej właśnie w Orlenie - mówiła posłanka.

Prokuratura wszczęła śledztwo związane z Orlenem. - Od ponad roku jako posłowie zajmowaliśmy się kwestią omijania ustawy kominowej. Dosłownie wczoraj wieczorem otrzymałam zawiadomienie z prokuratury o wszczęciu śledztwa w związku z omijaniem ustawy kominowej, ustawy okołobudżetowej właśnie w Orlenie - przekazała w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Agnieszka Pomaska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak dodała, śledztwo związane jest nie tylko z zarobkami Daniela Obajtka, ale także wszystkich członków zarządu i członków rady nadzorczej. - Odpowiedzialność tutaj ponosi akurat nie pan Obajtek wprost, bo nie on tutaj decydował, ale rada nadzorcza i pan minister Sasin, który nie prowadził właściwego nadzoru - wyjaśniła posłanka.

"Obajtek zarobił w Orlenie o ponad milion złotych za dużo"

Pomaska wskazała, że podobny problem dotyczy także PZU, KGHM-u i siedmiu innych spółek. - Podstawa wynagrodzenia jest na poziomie średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z 2016 roku. Czyli ta podstawa jest zamrożona i ona wynosi 4400 złotych i w zależności od wielkości, charakteru spółki prezesi, członkowie zarządu i rad nadzorczych otrzymują wielokrotność tej sumy - tłumaczyła.

Dodała, że w Orlenie podstawa została odmrożona. - To skutkowało tym, że pan Obajtek zarobił w Orlenie o ponad milion złotych za dużo - wskazała Pomaska. Oceniła też, że Daniel Obajtek pieniądze będzie musiał oddać, bo zostało wszczęte śledztwo decyzją prokuratury okręgowej w Warszawie.

Pomaska wskazuje, że podobne konsekwencje powinny spotkać także Wojciecha Jasińskiego i wiceprezesa Adama Buraka.

Posłanka odniosła się także do olbrzymiej straty Orlenu w związku z utraconymi przedpłatami za ropę. - Ten odpis 1,6 miliarda oznacza, że my za to wszystko płaciliśmy i płacimy na stacjach Orlenu - oceniła na na antenie TVN24.

Ustawa kominowa. Jeden z pomysłów PiS

Ustawa kominowa to jeden ze sztandarowych pomysłów PiS na ukrócenie wysokich zarobków w państwowych firmach. Miała wprowadzić klarowne zasady wynagradzania zarządów spółek.

Prócz ograniczenia najwyższych wynagrodzeń urzędników administracji oraz członków rad nadzorczych, ustawa zakazuje też równoczesnego zasiadania w więcej niż jednej radzie nadzorczej oraz uznaje za nieważne umowy o pracę, w których wynagrodzenie jest wyższe niż przewidziane w przepisach.

Źródło: TVN24

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (172)
Zobacz także