Trwa ładowanie...

Śląsk. Jest wyrok w procesie po katastrofie w Halembie

Sąd Apelacyjny w Katowicach wydał w wyrok ws. katastrofy, w wyniku której w 2006 r. zginęło 23 górników z kopalni Halemba. Skazani zostali były dyrektor zakładu, były szef działu wentylacji oraz były naczelny inżynier.
Share
Śląsk. Jest wyrok w procesie po katastrofie w Halembie
Śląsk. Jest wyrok w procesie po katastrofie w HalembieŹródło: PAP, Fot: Andrzej Grygiel
d4bvcyj

Sąd skazał byłego dyrektora kopalni Halemba Kazimierza D. i byłego szefa działu wentylacji Marka Z. na dwa lata więzienia - podaje Radio Katowice.

Stacja dodaje, że karę roku więzienia sąd orzekł wobec byłego naczelnego inżyniera kopalni Jana J., który sprawował też funkcję zastępcy kierownika ruchu zakładu, w którym podczas katastrofy z 2006 r. zginęło 23 górników. W przypadku Jana J. karę zawieszono na cztery lata.

Dwa lata więzienia dla byłego szefa działu zajmującego się wentylacją to surowsza kara niż wymierzona wcześniej przez sąd okręgowy, czyli roku i dwóch miesięcy więzienia - zauważa PAP.

d4bvcyj

Zobacz też: Burza wokół Krystyny Pawłowicz. Andrzej Duda posłucha Barbary Nowackiej?

W przypadku byłego dyrektora Sąd Apelacyjny w Katowicach zdecydował o dwóch latach bezwzględnego więzienia, czyli inaczej niż wcześniej sąd I instancji, który zawiesił wykonanie kary.

Skazani odpowiadali za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach.

d4bvcyj

Śląsk. Wyrok w procesie po katastrofie. Likwidowali ścianę

Katastrofa w Halembie w 2006 r. była jednym z najtragiczniejszych wypadków we współczesnym polskim górnictwie - przypomina agencja. Podczas prac przy likwidowaniu ściany wydobywczej 1030 m pod ziemią doszło do wybuchu metanu i pyłu węglowego.

Większość ofiar to pracownicy zewnętrznej firmy Mard, która na zlecenie kopalni prowadziła prace likwidacyjne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4bvcyj

Podziel się opinią

Share
d4bvcyj
d4bvcyj
Więcej tematów