Trwa ładowanie...

Śląsk. Apelacja w jednym z najtragiczniejszych wypadków w górnictwie

21 listopada 2006 r. 1030 m pod ziemią likwidowana była ściana wydobywcza. Prace prowadziła zewnętrzna firma, która na zlecenie kopalni miała wydobyć wart miliony złotych sprzęt. Nagle doszło do wybuchu i tragedii, której polskie górnictwo nie zaznało od niemal 30 lat.
Share
Apelacja ws. tragedii w Halembie
Apelacja ws. tragedii w HalembieŹródło: Materiały prasowe
d29epmm

W wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego w rudzkiej kopalni Halemba zginęło 23 górników. Z ustaleń śledztwa, przeprowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach wynika, że do wybuchu doszło na skutek zaniechania profilaktyki przeciw zagrożeniom naturalnym.

W wyrobisku wybuchł pył węglowy, który zabił większość ofiar. Stwierdzono, że w kopalni fałszowano dokumentację, a pracowników kierowano do prac mimo przekroczeń dopuszczalnych stężeń metanu.

Oskarżonych zostało 27 osób, większość z nich poddała się karze. W kolejnych latach zapadały wyroki – więzienia, uniewinniające czy w zawieszeniu. A rodziny zmarłych wciąż czekały na prawdę.

d29epmm

25 marca w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach ma odbyć się rozprawa odwoławcza trzech głównych oskarżonych. Chodzi o b. szefa działu wentylacji w kopalni Marka Z., b. dyrektora kopalni Kazimierza D. oraz Jana J., który był naczelnym inżynierem kopalni - ich proces toczył się przed gliwickim sądem okręgowym.

Górnicy nie zostaną bez pomocy. Minister daje słowo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d29epmm

Podziel się opinią

Share
d29epmm
d29epmm
Więcej tematów