Trwa ładowanie...
d2rxpba

Cieszyn. Szpital Śląski bogatszy o nowe oddziały. Zabytkowy pawilon o najwyższym standardzie

Oddział obserwacyjno-zakaźny, oddział gruźlicy i chorób płuc, a także poradnie specjalistyczne uruchomiono w zmodernizowanym pawilonie Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Inwestycja kosztowała 15 mln złotych, trwała 7 lat. Ale budynek spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, włącznie z pacjentami zakażonymi Covid-19.
Share
Cieszyn. Za 15 mln zł zmodernizowano pawilon Szpitala Śląskiego.
Cieszyn. Za 15 mln zł zmodernizowano pawilon Szpitala Śląskiego.Źródło: Województwo śląskie, Fot: slaskie.pl
d2rxpba

To kolejna po modernizacji SOR, lądowisku dla helikopterów ratunkowych czy pracowni kontenerowej TK i RTG, inwestycja cieszyńskiej placówki. Z ogólnej kwoty 15 milionów złotych 6 mln pochodziło z dofinansowania województwa śląskiego.

- Z uwagi na przygraniczną lokalizację szpitala inwestycja ma też znaczenie strategiczne dla bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju. Ta część regionu liczy blisko 180 tysięcy mieszkańców, ponadto tutaj koncentruje się olbrzymi ruch turystyczny – przypomina starosta cieszyński Mieczysław Szczurek. Pierwszych pacjentów, zakażonych Covid-19, placówka przyjmie już w najbliższych dniach.

Budynek spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa stawiane przed tego typu oddziałami. - W zmodernizowanym pawilonie III znajdują się 24 komfortowe sale dla chorych, każda z łazienką. 14 sal wyposażonych jest w śluzę zabezpieczającą przed transmisją wirusów. Budynek dysponuje także nowoczesnym systemem wentylacji z możliwością wytworzenia stref podciśnieniowych. Ma to na celu dodatkową ochronę personelu przed ekspozycją na czynniki zakaźne unoszące się w powietrzu. Utworzono również izolatki dla zakaźnie chorych, w których pacjenci i personel mogą być w stałym kontakcie przez specjalny domofon – wyjaśnia dyrektor placówki Czesław Płygawko.

d2rxpba

Województwo śląskie dofinansowało modernizację szpitala w Cieszynie. Dwie transze.

Województwo przekazało środki na utworzenie oddziałów w dwóch transzach po 3 mln zł – pierwsza w 2019 roku, druga trafiła na ten cel w tym roku. Sfinansowano roboty budowlane, zakup sprzętu i aparatury medycznej oraz zakup wyposażenia oddziałów. Zadbano również o otoczenie wokół budynku, powstały nowe nawierzchnie drogowe oraz tereny zielone.

Zgrzyt w PO ws. aborcji. Grzegorz Schetyna tłumaczy się ze swoich słów

- Szpital Śląski w Cieszynie pełni bardzo ważną rolę w leczeniu pacjentów, nie tylko z subregionu południowego, ale także pozostałych mieszkańców naszego województwa. Utworzenie kompleksu leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc było zatem konieczne, aby zapewnić pacjentom specjalistyczną opiekę medyczną w tym zakresie – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa.

d2rxpba

Modernizacja Szpitala Śląskiego w Cieszynie. 110 lat działalności

Cieszyńska lecznica rozpoczęła prace nad modernizacją i przebudową Pawilonu III już w 2013 roku, ale do zakończenia inwestycji i utworzenia oddziału obserwacyjno-zakaźnego oraz oddziału gruźlicy i chorób płuc konieczne było pozyskanie funduszy zewnętrznych.

Pawilon III to obiekt o bogatej historii, sięgającej roku 1910 i czasów cesarstwa Austro-Węgier. Wzniesiony został z inicjatywy hrabiny Gabrieli Thun und Hohenstein. Wyposażony był w salę operacyjną, mieścił też oddział dziecięcy. Obecnie budynek objęty jest ochroną konserwatorską, co oznacza, że wszystkie prace modernizacyjne musiały być realizowane zgodnie z odpowiednimi wymogami.

Otwarcie zmodernizowanego Pawilonu III właśnie teraz nawiązuje do 110. rocznicy jego powstania, które datowane jest 7 grudnia 1910 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2rxpba

Podziel się opinią

Share
d2rxpba
d2rxpba
Więcej tematów