Trwa ładowanie...
d1r1r1h

Koronawirus. Kiedy zarażamy innych?

Eksperci wiedzą już, kiedy możemy mówić o "szczycie zakaźności". Naukowcy z University of St Andrews w Szkocji okryli, po jakim czasie od zakażenia wirus jest najbardziej aktywny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Kiedy zakażamy innych? Najnowsze badania naukowców
Koronawirus. Kiedy zakażamy innych? Najnowsze badania naukowców (Pixabay)
d1r1r1h

Objawy zakażenia koronawirusem pojawiają się zwykle po pięciu dniach od kontaktu z osobą chorą. Okazuje się, że jest to zarazem czas największej aktywności wirusa w naszym organizmie, także w przypadku, kiedy nie mamy żadnych objawów choroby. Oznacza to, że mimo dobrego samopoczucia możemy zarażać innych.

- U zakażonej osoby największa gęstość koronawirusa SARS-CoV-2 występuje jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów, dlatego właśnie wtedy takie osoby są najbardziej zakaźne – ostrzegał niedawno na konferencji prasowej prof. Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Koronawirus. Potrzebna jest wczesna izolacja

To dlatego tak ważna jest wczesna izolacja po kontakcie z osobą zakażoną - podkreślają naukowcy. U zakażonej osoby największa gęstość koronawirusa SARS-CoV-2 może wystąpić jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów. Podjęcie natychmiastowych działań może skutecznie przyczynić się do przerwania łańcucha zakażeń.

d1r1r1h

Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika także, że wirus nie jest aktywny przez cały czas trwania choroby. Nieaktywne fragmenty wirusowego RNA odnajdywaniu w wymazach z gardła i nosa nawet do 17 dniu po wystąpieniu objawów, ale nie są one zdolne do replikacji. "Żywego" wirusa nie znajdowano w próbkach po dziewiątym dniu choroby. Oznacza to także, że po tym czasie ryzyko zakażania innych nie jest zbyt wysokie.

Źródło: Medonet

Zobacz także: Budżet UE. "Idiotyzmem jest koncentrowanie się tylko na funduszach unijnych"

d1r1r1h

Podziel się opinią

Share
d1r1r1h
d1r1r1h
Więcej tematów