Skandale w polskim Kościele. Rewolucja w jednej diecezji?
W sobotę odbędzie się ingres biskupa sosnowieckiego bp. Artura Ważnego. Nowy zwierzchnik diecezji zajmie się wyjaśnieniem skandali z udziałem duchownych, do których w ostatnich latach dochodziło w diecezji sosnowieckiej. Powstanie komisja, zostanie też przeprowadzony audyt.
O diecezji sosnowieckiej mówi się, że jest najtrudniejszą diecezją w Polsce. Bp Artur Ważny przyznał, że z pewnością jest inna niż te, które miał okazję poznać do tej pory.
- Jeżeli mówimy o trudnościach, to są one związane głównie z utworzeniem diecezji sosnowieckiej z ziem trzech innych diecezji - częstochowskiej, kieleckiej i krakowskiej. Trzy różne tradycje religijne, mentalności i zaszłości historyczno-polityczne związane z zaborami. W diecezji jest tzw. trójkąt trzech cesarzy - miejsce, w którym kiedyś stykały się granice trzech zaborów. Mamy więc połączenie wielu kultur i stylów życia - wyjaśnia duchowny w rozmowie z PAP.
Komisja i audyt
Bp Ważny przyznał, że trudno stwierdzić, co stoi za skandalami z udziałem duchownych, do których dochodzi na terenie diecezji. - Zapewne złożyło się na to wiele czynników. Może wspomniana wyżej zróżnicowana struktura diecezji, być może też w poszczególnych przypadkach po prostu brak wiary czy zwyczajnej przyzwoitości. Potrzeba tu poważniejszej analizy. Będziemy jej dokonywać - zadeklarował biskup.
Bp Ważny ujawnił również, że w celu wyjaśnienia tych spraw zostanie powołana komisja oraz przeprowadzony audyt. Zakres ich prac i szczegółowy skład poznamy jednak dopiero po wakacjach.
- Jedną komisją będzie kierować pani prokurator w stanie spoczynku, która prowadziła sprawy dotyczące obrony osób pokrzywdzonych w Kościele. W komisji będą pracować jeszcze prawnik kanonista, historyk specjalista od archiwów, także tych w IPN, psycholog terapeuta czy specjalista od komunikacji - wymienił zwierzchnik diecezji sosnowieckiej, dodając, że nie wyklucza włączenia w prace komisji jeszcze innych osób.
Druga z komisji zajmie się audytem finansowym, administracyjnym i personalnym w diecezji. - W tym przypadku sprawa jest prostsza - zauważył bp Ważny.
Skandale w diecezji sosnowieckiej
W diecezji sosnowieckiej w ostatnich latach doszło do kilku skandali obyczajowych z udziałem duchownych, które odbiły się głośnym echem w mediach w całej Polsce.
W 2010 r. pełniący wówczas funkcję rektora sosnowieckiego seminarium ks. dr Mariusz T. miał wdać się w szarpaninę w klubie gejowskim. Po interwencji Stolicy Apostolskiej sosnowieckie seminarium zostało rozwiązane, a studiujący w nim alumni przeniesieni do Częstochowy, gdzie do dziś działa Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej.
W marcu 2023 r. przy domu katolickim przy ul. Kościelnej w Sosnowcu znaleziono zwłoki 26-letniego diakona. Z ustaleń Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu wynika, że diakona zabił 40-letni ksiądz, który następnie sam popełnił samobójstwo, rzucając się pod koła pociągu.
Inna głośna sprawa wydarzyła się zaledwie kilka miesięcy później, we wrześniu 2023 r., kiedy w mieszkaniu ks. Tomasza Z., znajdującym się na terenie parafii p.w. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, doszło do interwencji pogotowia i policji. Ks. Tomasz Z., wikariusz i były już redaktor "Niedzieli Sosnowieckiej", zaprosił do mieszkania na terenie parafii w Dąbrowie Górniczej dwóch młodych mężczyzn. Jeden z nich zajmował się męską prostytucją, drugi był jego partnerem. W trakcie orgii duchowny i zaproszeni przez niego goście korzystali z silnych leków na potencję. U jednego z nich miało dojść do przedawkowania i ataku serca.
20 marca 2024 r. służby otrzymały wezwanie do mieszkania zajmowanego przez księdza z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu. Po przyjeździe na miejsce ratownicy reanimowali nieprzytomnego młodego mężczyznę. Ksiądz, w którego mieszkaniu zmarł mężczyzna, usłyszał zarzut posiadania substancji psychotropowej. Nie przyznał się do winy.
Źródło: PAP, WP Wiadomości