Silny wstrząs na Dolnym Śląsku. "Ładnie zabujało"
Silny wstrząs w Zakładach Górniczych Rudna na Dolnym Śląsku. "Było czuć", "Polkowice - było odczuwalne", "Piastów - mocno zabujało", "bardzo silne" - piszą zaniepokojeni mieszkańcy. Rzeczniczka KGHM uspokaja: załoga jest bezpieczna.
27.06.2023 | aktual.: 27.06.2023 19:09
Wstrząs - według Europejsko-Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego (EMSC) - miał siłę 4,1 w skali Richtera. Doszło do niego na głębokości 10 km.
Jak podaje serwis zmiedzi.pl, miał on miejsce w Zakładach Górniczych Rudna na Dolnym Śląsku. Z informacji przekazanych przez służby prasowe KGHM Polska Miedź wynika, że załoga jest bezpieczna.
"Wstrząs sprowokowany"
- W Zakładach Górniczych Rudna miał miejsce wstrząs sprowokowany. W górniczej skali była to tzw. siódemka - mówi Sylwia Jurgiel, rzeczniczka prasowa KGHM Polska Miedź. - Wstrząs odnotowano w rejonie GG-3, na oddziale G-24. Nie było załogi w tym rejonie - uspokaja.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Bardzo mocno odczuwalny - Retków", "nieźle trzęsło - Grębocice", "było czuć - Głogów Piastów ll", "Gmina Pęcław, niby poza zasięgiem, a bujało lepiej niż w Polkowicach", "ładnie zabujało" - piszą mieszkańcy w mediach społecznościowych.
Kopalnia "Rudna" jest zlokalizowana na Dolnym Śląsku, na północ od miasta Polkowice. Eksploatuje przede wszystkim złoże "Rudna", ale prowadzi też roboty udostępniające i eksploatacyjne w złożach "Sieroszowice", "Głogów Głęboki-Przemysłowy" oraz "Lubin-Małomice". Zasoby przemysłowe kopalni "Rudna" (wg stanu na 31 grudnia 2017 roku) w czterech użytkowanych przez nią złożach wynoszą 384 miliony ton rudy miedzi. Średnia zawartość miedzi wynosi 1,95 proc., a średnia zawartość srebra - 59,71 g/Mg.
W oddziale funkcjonuje 10 szybów o głębokości od 941 do 1244 metrów - trzy wydobywcze, cztery wentylacyjne i trzy zjazdowo-materiałowe.
Przeczytaj także: