Sezon grzewczy rozpoczęty. Ile trwa? Przepisy pozostawiają pole do interpretacji
Sezon grzewczy w wielu miastach rozpoczął się już na początku października. To oznacza, że w mieszkaniach podłączonych do miejskich sieci grzewczych zaczęły grzać kaloryfery. Co w przypadku osób, które wciąż czekają na decyzję spółdzielni dotyczącą początku sezonu grzewczego? Do kiedy będą grzać grzejniki?
Osoby, które nie posiadają w domach lub mieszkaniach własnego źródła ogrzewania, każdego roku czekają na początek oraz koniec sezonu grzewczego. Czy istnieje odgórnie wyznaczony termin, w którym zaczynają grzać kaloryfery? Do kiedy trwa sezon grzewczy 2023 w Polsce?
Sezon grzewczy w blokach. Kiedy się rozpoczyna? Przepisy nie są do końca jasne
Z ogrzewania miejskiego korzysta nawet kilka milionów Polaków. O początku sezonu grzewczego w ich przypadku decydują spółdzielnie lub zarządcy budynków. Czy przepisy narzucają im termin, w którym powinny zacząć grzać kaloryfery w zarządzanych przez nich nieruchomościach?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zwykle początek sezonu grzewczego ma miejsce, wraz z pierwszymi, jesiennymi spadkami temperatur. To działanie zgodne z przepisami, bowiem prawo nie narzuca odgórnego terminu, w którym spółdzielnie powinny "włączyć" ogrzewanie.
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 2007 roku informuje jedynie, że za sezon grzewczy w Polsce uważany jest "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów". Pozwala to na szeroką interpretację przepisów. Najczęściej początek sezonu grzewczego ma miejsce, gdy średnie temperatury powietrza w nocy przez trzy dni z rzędu nie przekraczają 10 stopni Celsjusza.
Sezon grzewczy w Polsce. Do kiedy trwa?
Podobnie, jak w przypadku początku, tak i koniec sezonu grzewczego nie jest wyznaczony przez przepisy. W czasach PRL jego koniec następował zawsze w połowie kwietnia. Obecnie moment, w którym kaloryfery podłączone do sieci miejskiej przestają grzać, jest uzależniony od warunków atmosferycznych. Najczęściej zakończenie sezonu grzewczego w blokach ma miejsce na przełomie marca i kwietnia, gdy wskazania termometrów przez dłuższy czas utrzymują się na wyższym poziomie.