Pogoda długoterminowa. Kiedy pierwsze przymrozki? "Nieubłaganie zbliżamy się"
Tegoroczny wrzesień jest w Polsce wyjątkowo ciepły. Temperatury wciąż przypominają bardziej lato niż jesień. Już wkrótce może to jednak ulec zmianie, a w części regionów wskazania termometrów zatrzymają się na wartościach ujemnych. Kiedy nadejdą przymrozki? Synoptycy Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW wskazali termin.
Pogoda w ostatnich tygodniach przynosi rekordowe wartości temperatury. Jak informują synoptycy, tegoroczny wrzesień jest jednym z najcieplejszych w historii pomiarów. Z tego względu w żadnym regionie kraju nie wystąpiły jeszcze jesienne przymrozki. Zdaniem ekspertów CMM-IMGW na znaczne ochłodzenie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.
Kiedy przymrozki 2023? Synoptycy pokazali długoterminowe prognozy
Choć pierwsze jesienne przymrozki mogą zwykle pojawić się już na początku września, w tym roku tak nie było. Temperatura w tym czasie znacznie przekraczała normę wieloletnią i - jak informują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - wszystko wskazuje na to, że taka tendencja utrzyma się do końca miesiąca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niezwykłe spotkanie z delfinami. Nagranie świadka zwala z nóg
Kiedy w Polsce należy więc spodziewać się przymrozków? Z prognoz Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody wynika, że prawdopodobieństwo wystąpienia minimalnej temperatury poniżej zera zacznie rosnąć w kolejnych tygodniach roku.
"Pomimo wysokiej, jak na wrzesień, temperatury powietrza, która w dzisiejszych prognozach modeli średnioterminowych będzie notowana do końca września, należy pamiętać, że nieubłaganie zbliżamy się jednak do dni z ujemną temperaturą powietrza. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia minimalnej temperatury powietrza poniżej 0 st. C wystąpi wg dzisiejszej realizacji ECMWF EPS w 41 tygodniu roku" - interpretuje dane CMM-IMGW. Oznacza to, że zgodnie z prognozami, pierwsze jesienne przymrozki w Polsce mogą pojawić się między 9 a 15 października.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Przymrozki 2023. IMGW wyjaśnia, na czym polegają długoterminowe prognozy pogody
Jak na swojej stronie internetowej informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, modele Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody są oparte "na operacyjnych danych prognostycznych". Ze względu na dynamikę zjawisk pogodowych, a także różnorodność wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń i obliczeń, prognozy długoterminowe mogą ulec zmianie. "Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - wyjaśniają eksperci IMGW.