IMGW ostrzega: rekord gorąca w niedzielę, co zdarza się raz na 20 lat
Pogoda w weekend może przynieść rekordy w pomiarach meteorologów. Będzie słonecznie i gorąco: niemal w całej Polsce na termometrach zobaczymy w ciągu dnia powyżej 25 st. C. Jak zaznacza IMGW, tak gorąca niedziela zdarza się raz na 20 lat.
16.09.2023 | aktual.: 16.09.2023 09:48
Pogoda w weekend w Polsce kształtowana jest przez rozległy wyż. Sobota z temperaturą do 26 st. C na zachodzie kraju to zapowiedź wybuchu gorąca w niedzielę. Wyjątkowo wysokie, jak na drugą połowę września, temperatury meteorolodzy nazywają "dodatnią anomalią".
Pogoda. IMGW spodziewa się rekordów
W tym roku jest ona tak wysoka, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat dotyczący niedzieli. "Prognozy na 17 września wskazują, że wartości temperatury maksymalnej w całym kraju będą wyższe niż przeciętnie" - informuje IMGW.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Synoptycy spodziewają się temperatury maksymalnej przekraczającej 25 st C na urządzeniach aż 27 stacji pomiarowych w całej Polsce. "Najwyższa wartość TMAX (27 st. C) wystąpi w Sandomierzu, Zielonej Górze, Kaliszu, Rzeszowie, Gorzowie Wlkp., Lesznie i Wrocławiu" - napisano w komunikacie.
"Z pewnym uproszczeniem można stwierdzić, że tak wysokie wartości TMAX notowane są na tych stacjach przeciętnie raz na 20 lat" - podkreślają meteorolodzy IMGW.
IMGW porównał prognozowane temperatury do średniej z ostatnich lat. Okazało się, że na 83 proc. stacji pomiarowych wartości dodatniej anomalii przekroczą w niedzielę 6 st. C. W Sandomierzu będzie to aż 9,1 st C.
Warto zaznaczyć, że odczuwalna temperatura w nasłonecznionym miejscu (szczególnie w godz. 13-16) może być lokalnie jeszcze wyższa.
Pogoda. IMGW: wrzesień ekstremalnie ciepły termicznie
"Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny wrzesień można jak na razie, uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie" - donosi też IMGW. Dodając, że w całym kraju rejestrowane są dodatnie anomalie (szacowane obecnie na 3,3 st. C powyżej średniej).
"Najniższe występują m.in. na południowym wschodzie (z wartością 2,2 st. C w Nowym Sączu). W pozostałej części kraju anomalie przekraczają 3 st. C" - wyjaśnia IMGW.
Najwyższą wartość anomalii notuje się w jednym z najchłodniejszych miejsc w Polsce, a mianowicie na Śnieżce. Jest to 4,8 st. C więcej niż średnia z ostatnich trzech dekad.
Czytaj też: Tragedia nad morzem. Mężczyzna zniknął pod wodą
Zobacz także
Źródła: IMGW, PAP, TVN24