Pogoda. Zima mroźna i śnieżna? Wir polarny już się urodził nad biegunem

Synoptycy informują, że nad biegunem północnym zaczął tworzyć się wir polarny. To zjawisko będzie miało ogromny wpływ na pogodę zimą 2023/2024. Od siły wiru zależeć będzie, czy Europejczyków czeka mroźny i śnieżny czas.

Pogoda. Jaka będzie zima?
Pogoda. Jaka będzie zima?
Źródło zdjęć: © wxcharts
oprac. MMIK

12.09.2023 | aktual.: 12.09.2023 12:54

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl

Jesienią dochodzi do znacznej różnicy temperatur między regionami polarnymi i subtropikalnymi, co prowadzi do powstawania dużej cyrkulacji cyklonicznej na półkuli północnej. Potężna cyrkulacja wraz ze spadkiem temperatury odnotowywana jest zwłaszcza wysoko w atmosferze. Jest to tak zwany wir polarny.

Wir Polarny
Wir Polarny© NOAA-Climate

Wir i jego wpływ na pogodę

Górna część wiru polarnego jest bardzo dynamiczna i posiada ogromną moc, która nie pozostaje bez wpływu na pogodę na naszej planecie. Zjawisko to obserwowane jest każdego roku, ale sposób jego ukształtowania wpływa na to, czy zima okaże się mroźna i śnieżna, czy może raczej ciepła i sucha.

Porównanie silnego i słabego wiru polarnego
Porównanie silnego i słabego wiru polarnego© NOAA

Silny wir polarny zatrzymuje chłodne powietrze w regionach polarnych, przez co w Europie i w Stanach Zjednoczonych zima staje się łagodniejsza. Odwrotnie dzieje się w przypadku słabego wiru. Wówczas chłodniejsze powietrze ucieka z obszarów polarnych na dalsze rejony Ziemi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rozpoczęło się kształtowanie nowego wiru polarnego

Tworzenie się wiru polarnego rozpoczyna się właśnie w okolicach września. Stratosfera ochładza się już w sierpniu, ale proces ten silnie wzrasta właśnie we wrześniu i październiku, by w listopadzie i grudniu mógł wykształcić się najsilniejszy wir.

Tegoroczny wir polarny jest chłodniejszy niż zwykle, a jednocześnie zbliżony do tego, jaki wykształcił się w ubiegłym roku. W ciągu najbliższych dwóch tygodni temperatura w stratosferze gwałtownie spadnie, osiągając wartości minusowe. A im zimniej, tym silniejszy wir może się ostatecznie uformować. Podobnie sprawa ma się z gwałtownie obniżającym się ciśnieniem, które także wpłynie na moc wiru. Z kolei siła wiatru polarnego na przełomie września i października znajdzie się w granicach średniej.

Wir polarny a zima 2023/2024

Na ostateczny kształt wiru polarnego wpłynie w tym roku także zjawisko El Niño, czyli "ciepłe/dodatnie anomalie oceaniczne w tropikalnym Pacyfiku". Może ono doprowadzić do nagłego ocieplenia się stratosfery i zapadnięcia się wiru. Zakłócona w ten sposób cyrkulacja spowoduje wydostanie się zimnego powietrza z obszarów polarnych, a tym samym mroźną pogodę w Europie. To oznacza, że prawdopodobnie czeka nas zima, która okaże się chłodniejsza niż zwykle. Również opady śniegu według analizy wiru polarnego będą kształtować się na poziomie ponadprzeciętnym.

Wir polarny
Wir polarny© NASA
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)