Trwa ładowanie...
ycipk-35hlto

Senat debatuje nad ustawą dyscyplinującą sędziów. Rozpoczęło się posiedzenie

Po godzinie 11 rozpoczęło się 3. posiedzenie Senatu. Senatorowie pochylą się nad ustawą dyscyplinującą sędziów autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Komisje zarekomendowały odrzucenie projektu nowelizacji w całości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
3. posiedzenie Senatu
3. posiedzenie Senatu (senat)
ycipk-35hlto

Głos zabrała senator-sprawozdawca połączonych senackich komisji ustawodawczej oraz praw człowieka Gabriela Morawska-Stanecka. Gremium we wtorek zagłosowało "za" odrzuceniem ustawy całości. Wicemarszałek Senatu z Lewicy przypomniała, że nowelizacja łamie przepisy Konstytucji mówiące m.in. o praworządności oraz inne ustawy i dokumenty w umowach międzynarodowych ratyfikowanych przez Polskę. - Kwestionuje to uczestnictwo w systemach prawnych Unii Europejskiej i Rady Europy - oznajmiła Morawska-Stanecka.

- Większość sejmowa zamiast pochylić się na rozwiązaniami, które służyłyby obywatelom uchwaliła ustawę, która rażąco narusza porządek prawny UE. Prawo do sądu i sprawiedliwego procesu zagwarantowane w art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka może być zagwarantowane jedynie przy zapewnieniu niezależności sądów i niezawisłości sędziów - dodała wicemarszałek.

Na mównicę wszedł Marek Pęk. Senator PiS złożył wniosek mniejszości w połączonych komisjach o przyjęcie ustawy w całości bez poprawek. - Przedstawiciele rządu pokazali jak podobne rozwiązania dot. sędziów funkcjonują w innych krajach europejskich (…) w traktatach unijnych nie ma mowy o jednym modelu systemu sądownictwa - oświadczył Pęk. - Mamy w Polsce demokrację, a nie sędziokrację. I z tym mitem musimy się zmierzyć - dodał senator PiS.

ycipk-35hlto

W sprawie nowelizacji ustaw sądowych dojdzie także do spotkania prezydenta z marszałkiem Senatu. Andrzej Duda zaprosił Tomasza Grodzkiego i do Pałacu prezydenckiego na godzinę 16.

Trwa tura pytań zadawanych przez senatorów do sprawozdawców. Marek Pęk był min. pytany o przyśpieszony tryb procedowania ustawy oraz jej zgodność z Konstytucją. - Ja nie jestem prawnikiem, ale swoją wiedzę opieram na autorytetach prawniczych (...) jak ja mam wytłumaczyć swoim wyborcom, że ta nowelizacja łamie zapisy Ustawy zasadniczej? - pytał senator PO Jerzy Fedorowicz.

Zobacz też: WOŚP 2020. Wicerzecznik PiS przyszedł do studia bez serduszka, wyszedł już z nim

ycipk-35hlto

Pęk przekonywał, że "jeśli chodzi o obronę imperium władzy sądowniczej, prawnicy występują w sposób niesłychanie jednoznaczny i taki, w którym nie ma miejsca na żadną dyskusję". - Te sprawy nie są takie jednoznaczne i to wykazała również ta komisja, przede wszystkim przedstawiciele rządu – podkreślił.

Na debatę przy Wiejskiej przyjedzie minister sprawiedliwości. - Zbigniew Ziobro zapowiedział swoją obecność i również będzie do dyspozycji senatorów, i będzie odpowiadał na pytania senatorów, ale przede wszystkim pan minister Ziobro będzie przedstawiał argumenty, silne, za tą ustawą - oświadczył na konferencji prasowej wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Senat debatuję nad ustawą. Co zakłada projekt?

Projekt nowelizacji przyjęty przez Sejm tuż przed świętami zakłada m.in. wprowadzenie zmian w obsadzie osobowej kolegiów sądów oraz zmian w wyborze pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ustawa wprowadza również odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie istnienia stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania.

ycipk-35hlto

Nowe uprawnienia ma dostać izba Sądu Najwyższego (stworzona z inicjatywy PiS). Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN będzie mogła rozpoznać skargi dotyczące podważania statusu sędziego.

Więcej informacji wkrótce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-35hlto

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-35hlto

ycipk-35hlto
ycipk-35hlto
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów