Trwa ładowanie...
d3ih5b9

Senat debatuje. Stanisław Karczewski: Zbigniew Ziobro przyjedzie na posiedzenie

- Będziemy w Senacie głosować za przyjęciem nowelizacji ustaw sądowych. Argumenty za ustawą przedstawi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - poinformował Stanisław Karczewski. Wicemarszałek Sejmu skomentował także "pewien sukces PiS".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (w środku)
Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (w środku) (PAP, Fot: PAP/Wojciech Olkuśnik)
d3ih5b9

W środę Senat zajmuje się nowelizacją ustawy dyscyplinującej sędziów autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Połączone komisje senackie odpowiedziały się za odrzuceniem projektu w całości, z kolei Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło wniosek mniejszości o przyjęcie ustawy w całości bez poprawek.

- Minister Zbigniew Ziobro zapowiedział swoją obecność i również będzie do dyspozycji senatorów, i będzie odpowiadał na pytania senatorów, ale przede wszystkim pan minister Ziobro będzie przedstawiał argumenty, silne, za tą ustawą - oświadczył na konferencji prasowej Stanisław Karczewski. - Będziemy głosować oczywiście za przyjęciem tej ustawy - dodał wicemarszałek PiS.

Karczewski nie omieszkał skomentować "pewnego sukcesu PiS" w Senacie. Politykowi chodziło o głosowanie ws. zdjęcia z obrad punktu dotyczącego wyboru przedstawicieli senatorów do KRS. Dzięki senatorom niezwiązanych z partią Jarosława Kaczyńskiego padł remis i wniosek przepadł.

d3ih5b9

Zobacz też: WOŚP 2020. Wicerzecznik PiS przyszedł do studia bez serduszka, wyszedł już z nim

- To świadczy, że większość (...) jest bardzo krucha i wszystko w Senacie w tej kadencji może się wydarzyć - oznajmił enigmatycznie Karczewski.

Senat debatuję nad ustawą. Co zakłada projekt?

Projekt nowelizacji przyjęty przez Sejm tuż przed świętami zakłada m.in. wprowadzenie zmian w obsadzie osobowej kolegiów sądów oraz zmian w wyborze pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ustawa wprowadza również odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie istnienia stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania.

Nowe uprawnienia ma dostać izba Sądu Najwyższego (stworzona z inicjatywy PiS). Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN będzie mogła rozpoznać skargi dotyczące podważania statusu sędziego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ih5b9

Podziel się opinią

Share
d3ih5b9
d3ih5b9
Więcej tematów