Sejm przyjął uchwałę o TK. Przyłębska zabrała głos

Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego. Później na mównicy wystąpiła prezes TK Julia Przyłębska. - W Sejmie następuje nieporozumienie. Nie można uchwałą Sejmu stwierdzić, że sędzia nie może orzekać w TK. Nie macie do tego żadnego prawa - mówiła.

Julia Przyłębska
Julia Przyłębska
Źródło zdjęć: © Sejm
Rafał Mrowicki

W środę wieczorem Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego. Później prezes TK Julia Przyłębska przedstawiła roczną informację o pracy TK. Skrytykowała większość rządzącą.

- Pomijając kwestie z tym, czy jestem prezesem czy nie, to jednak jestem sędzią TK. Miałam inny plan jeśli chodzi o przedstawienie informacji rocznej. W Sejmie następuje nieporozumienie. Mamy trójpodział władzy. Te władze wzajemnie się uzupełniają, ale władza ustawodawcza nie ma prawa recenzować władzy sądowniczej. Informacja roczna jest informacją o tym, jakie orzeczenia TK wydał, dlaczego Sejm nie proceduje spraw związanych z orzeczeniami i jest kwestia dyskusji - mówiła w Sejmie prezes TK Julia Przyłębska przedstawiając informację roczną z działalności TK.

- Nie można uchwałą Sejmu stwierdzić, że sędzia nie może orzekać w TK. Nie macie do tego żadnego prawa - mówiła Julia Przyłębska odnosząc się do sejmowej uchwały o TK.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Wszędzie czuć gaz pieprzowy". Starcia z policją na proteście rolników

Julia Przyłębska broniła sędziów, określanych mianem dublerów, których obecna większość sejmowa chce odwołać z TK.

- Wybrana zostałam prezesem TK na podstawie innych przepisów. Przepisy, na które się państwo powołujecie, zaczęły obowiązywać 3 stycznia. Te przepisy, na podstawie których wybierano mnie na prezesa, nie przewidywały kolejnej uchwały. Kolejne przepisy, które weszły później, przewidywały kolejną uchwałę. Jeżeli chodzi o kadencję, jest podobna sytuacja - tłumaczyła Julia Przyłębska.

Po niej głos zabrali posłowie. Marek AstPiS podziękował Julii Przyłębskiej za "niezłomne stanie na straży konstytucji".

- Trybunał Konstytucyjny jest najważniejszą instytucją do której można się odwołać jeśli są wątpliwości, co do konstytucyjności ustaw - mówiła z kolei była marszałek Sejmu Elżbieta Witek z PiS. - Nie da się rządzić uchwałami. Cztery lata szybko miną, potem przyjdą rozliczenia. Dokonujecie zamachu stanu uchwałami! - dodała.

- W telewizji Kurskiego była pani nazywana nawet profesorem, a wiemy, że nie jest pani ani profesorem ani prezesem. Czy pani wie, że podawanie się za funkcjonariusza publicznego jest karane? - mówiła do Julii Przyłębskiej Kamila Gasiuk-PihowiczKoalicji Obywatelskiej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (181)