Sędzia Trybunału Stanu mówi o "opcji atomowej". Chodzi o decyzję Tuska

Przemysław Rosati, sędzia Trybunału Stanu uznał, że wycofanie przez Donalda Tuska kontrasygnaty pod podpisem prezydenta może być uznane za "opcję atomową". Stwierdził także, że propozycja wprowadzenia instytucji "czynnego żalu" jest "kompletnie niepoważna".

Donald Tusk - zdjęcie ilustracyjne
Donald Tusk - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto

Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i sędzia Trybunału Stanu we wtorek był gościem "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24. Rosati odniósł się do wycofania przez premiera Donalda Tuska kontrasygnaty, której - jak przyznał - błędnie udzielił.

Sędzia TS uznał, że konstytucja nie przewiduje takiej możliwości. - To znaczy konstytucja o kontrasygnacie mówi tylko tyle, że premier, kiedy tę kontrasygnatę daje, to bierze odpowiedzialność polityczną za akt prezydenta - tłumaczył.

- Ta koncepcja z artykułem 54. Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (na który powołał się premier - red.) jest mocno karkołomna - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosati: Niepoważna propozycja czynnego żalu

Zdaniem Rosatiego, "w tych okolicznościach sięganie po takie rozwiązanie może być uznane za opcję atomową". W jego ocenie "zawsze trzeba szukać rozwiązań proporcjonalnych do sytuacji, którą chcemy obronić, albo którą chcemy w jakikolwiek sposób zakończyć".

Mecenas skomentował także spotkanie przedstawicieli środowiska prawniczego z premierem i ministrem sprawiedliwości w sprawie przywracania praworządności - zaprezentowane przez nich założenia do projektu dotyczącego sędziów powołanych po 2018 r. ocenił jako koncepcję. Przypomniał, że na razie nie ma projektu ustawy.

W jego ocenie większości rozwiązań brakuje konkretów, które są niezwykle potrzebne. Rosati był również dopytywany o propozycję wprowadzenia instytucji "czynnego żalu", ale ocenił, że jest ona "kompletnie niepoważna".

- Nie można upokarzać ludzi bez względu na to, co zrobili. To jest coś, co się nie mieści w kanonach XXI wieku. Patrząc z perspektywy natury adwokackiej, absolutnie nie wyobrażam sobie, aby ktoś był zmuszany do jakiegoś czynnego żalu - stwierdził Rosati.

Źródło: TVN24

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1128)