"Sądowy chaos". Zagraniczne media komentują ułaskawienie
Wydarzenia związane z ułaskawieniem byłych szefów CBA są szeroko komentowane nie tylko w Polsce. Sporą uwagę poświęca im także zagraniczna prasa.
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński po prezydenckim ułaskawieniu wyszli z więzienia. Sprawa jest szeroko komentowana w Polsce, ale nie tylko. Wtorkowe wydarzenia nie umknęły uwadze zagranicznych mediów.
Politico pisze, że prezydent "dokonał odwrotu" poprzez ułaskawienie obydwu polityków. "Ułaskawienie jest znaczącą porażką dla polskiego prezydenta, który początkowo twierdził, że poprzednie ułaskawienie z 2015 roku jest wystarczające, by Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik byli na wolności" - czytamy. Portal twierdzi, że Andrzej Duda "znalazł się pod rosnącą presją ze strony liderów PiS, by ich uwolnić".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Słowa Przyłębskiej wywołały oburzenie. Były prezes TK ostro komentuje
"Spór o sytuację Kamińskiego i Wąsika uwypukla sądowy chaos, w którym znalazła się Polska, a wprowadzone przez PiS zmiany do systemu sprawiedliwości - spośród których wiele zostało uznanych za niezgodne z prawem przez polskich i europejskich sędziów - skutkują dualizmem prawnym" - wskazuje z kolei "The Guardian". Gazeta zwraca także uwagę, że różne sądy, a nawet różne izby tego samego sądu, wydawały sprzeczne orzeczenia w tej samej sprawie.
Agencja Reutera nazywa natomiast Andrzeja Dudę "sojusznikiem PiS". Ocenia, że stosując prawo łaski, postąpił "w zgodzie z oczekiwaniami głównej partii opozycyjnej".
"Le Monde" zwraca uwagę, że prezydent podjął decyzję o ułaskawieniu pomimo negatywnej opinii prokuratora generalnego w tej sprawie. "Tagesspiegel" napisał, że "spór o dwóch uwięzionych polityków PiS w Polsce wkracza w kolejną fazę".
Prezydent ułaskawił Kamińskiego i Wąsika
20 grudnia 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na dwa lata pozbawienia wolności za nadużycia w trakcie działań operacyjnych przy tzw. aferze gruntowej w 2007 roku.
W 2015 roku prezydent Andrzej Duda "ułaskawił" obu polityków w związku z tą sprawą. Ponieważ jednak wyrok nie był wówczas prawomocny, wielu ekspertów przekonuje, że ułaskawienie było źle przeprowadzone i nie jest w mocy.
9 stycznia obaj politycy zostali zatrzymani w Pałacu Prezydenckim. Kamiński i Wąsik trafili do więzienia. Prezydent Andrzej Duda poinformował 11 stycznia o wszczęciu na podstawie Kodeksu postępowania karnego postępowania ułaskawieniowego wobec Kamińskiego i Wąsika. Zwrócił się też do Prokuratora Generalnego, aby zawiesił wykonywanie kary i zwolnił ich z aresztu na czas postępowania ułaskawieniowego.
23 stycznia minister sprawiedliwości Prokurator Generalny przekazał prezydentowi akta sądowe związane z postępowaniem ułaskawieniowym wobec Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Do akt załączony został wniosek o nieskorzystanie z prawa łaski.
Tego samego dnia prezydent przekazał, że podjął decyzję w sprawie polityków. - Postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane. Panowie są ułaskawieni. Z całą mocą. Apeluję o natychmiastowe procedowanie sprawy dalej - o natychmiastowe wykonanie postanowienia prezydenta i natychmiastowego uwolnienie panów, zwłaszcza Mariusza Kamińskiego z uwagi na jego zdrowia - przekazał Andrzej Duda.
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik kilka godzin później, tuż po 21 opuścili zakłady karne.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Karpiński pisze do Dudy: Działanie niegodziwe