Trwa ładowanie...

Są zastrzeżenia do polskich wyborów. Podali liczne uwagi

Delegacja Rady Europy przypatrywała się polskim wyborom. Europejscy parlamentarzyści wrócili do Strasburga z licznymi uwagami dotyczącymi kampanii. Politycy nalegają także o naprawienie tego, co można jeszcze zrobić przed 15 października.

Są obawy o wybory w Polsce
Są obawy o wybory w Polsce Źródło: East News, fot: Marek M Berezowski/REPORTER
duyjhx4
duyjhx4

We wtorek i środę do Polski przybyło pięciu europejskich parlamentarzystów - poinformował RMF FM. Ich zadaniem było przyjrzenie się organizacji wyborów w Polsce, które odbędą się 15 października.

Była to tzw. przedwyborcza delegacja. W czasie wyborów do Polski przybędzie także misja obserwacyjna Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Już nie krytykuje PiS-u. Jakubiak się tłumaczy

Są obawy przed wyborami w Polsce

Rozgłośnia podała, że pięcioosobowa grupa spotkała się m.in. z prezydencką minister Małgorzatą Paprocką. Odwiedzili również Państwową Komisję Wyborczą.

duyjhx4

Po powrocie wyrazili jednak szereg obaw, które dotyczą publicznego zaufania do uczciwości zbliżających się wyborów w naszym kraju.

Niepokój polityków budzi m.in. połączenie referendum z wyborami. Szczególne obawy związane są z tym, jak pytania zostały sformułowane.

Na tym jednak nie koniec. Europejscy parlamentarzyści wskazali także na niezrównoważony przekaz w mediach publicznych. Dalej czytamy o "zacieraniu granicy między działalnością państwową i partyjną przez partie polityczne".

Kolejne obawy dotyczą także kwestionowania przez Polskę uprawnień sądów krajowych oraz zagranicznych.

Wybory i referendum w Polsce

15 października odbędą się wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz referendum ogólnokrajowe. W tym samym dniu odbędzie się planowane wcześniej referendum. Udział w każdym z głosowań jest dobrowolny.

duyjhx4

"W żadnej mierze wyborca (osoba uprawniona do udziału w referendum) nie może i nie jest zmuszany do głosowania wyborach do jakiegokolwiek organu, ani do udziału w referendum. Decyzja o udziale w wyborach do danego organu (np. do Sejmu lub do Senatu) albo w referendum jest zatem wyłączną decyzją wyborcy (osoby uprawnionej do udziału w referendum)" - czytamy w komunikacie PKW.

Osoby, które zdecydują się nie brać udziału w którymkolwiek z głosowań, powinny jednak zgłosić ten fakt członkom komisji wyborczej. "Jeżeli wyborca odmówi przyjęcia karty lub kart do głosowania obwodowa komisja wyborcza odnotuje to w spisie wyborców" - wskazuje PKW.

Źródło: RMF FM, PKW

duyjhx4
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
duyjhx4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duyjhx4
Więcej tematów