Następna rakieta spadnie na Polskę? Ludzie reagują po tragedii

Ponad połowa badanych Polaków twierdzi, że nie ma ryzyka upadku kolejnej rakiety na terytorium Polski. Niemal 40 proc. ankietowanych jest przeciwnego zdania. United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski sprawdziło, jakie nastroje panują wśród Polaków po tragedii w Przewodowie.

Na terenie leżącej blisko granicy z Ukrainą wsi Przewodów spadł pocisk i doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch obywateli Polski
Na terenie leżącej blisko granicy z Ukrainą wsi Przewodów spadł pocisk i doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch obywateli Polski
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Wojtek Jargiło
Mateusz Dolak

Po wydarzeniach w lubelskiej wsi Przewodów zapytaliśmy reprezentatywną grupę 1000 osób, jakie jest ryzyko, że kolejne rakiety spadną na terytorium naszego kraju.

Odpowiedź "bardzo duże" wskazało 8 proc. ankietowanych przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski. 31,4 proc. jest zdania, że ryzyko jest "raczej duże".

Przeciwnie uważa ponad połowa badanych. Odpowiedź, że ryzyko jest "raczej małe" wskazało 40 proc. ankietowanych, a "zdecydowanie małe" - 13,7 proc.

6,9 proc. badanych nie wie lub nie ma zdania w tej kwestii.

© WP

Tragiczny wybuch w Przewodowie

Do wybuchu w Przewodowie w województwie lubelskim doszło we wtorek. Był to dzień, w którym siły rosyjskie przeprowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę.

Na teren suszarni we wsi leżącej blisko granicy z Ukrainą spadła rakieta. Jak później informowały polskie władze, był to najprawdopodobniej pocisk ukraińskiej obrony powietrznej. Doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków. Polskie władze podkreśliły, że wszystko wskazuje na to, iż sytuacja ta była wynikiem nieszczęśliwego wypadku.

Postępowanie w sprawie wybuchu prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Na miejscu od wtorku pracowali prokuratorzy Mazowieckiego i Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej, Prokuratury Regionalnej w Lublinie, Prokuratury Okręgowej w Zamościu, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, ABW, CBŚP, żołnierze, a także biegli, w tym z Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia w Zielonce i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji, pirotechnicy oraz amerykańcy eksperci.

W piątek w oględzinach miejsca eksplozji brali udział również ukraińscy eksperci, którzy po kilku godzinach wyjechali z Przewodowa.

Badanie United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zostało przeprowadzone w dniach 18-20.11.2022 metodami CATI i CAWI na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków.

Czytaj też:

Wybrane dla Ciebie