Morawiecki o tragedii. "Nagrania nie pokazują ze 100‑proc. pewnością"
Nowe informacje w sprawie wtorkowego wybuchu w Przewodowie (województwo lubelskie). W niedzielę Mateusz Morawiecki przekazał, że "prowadzący dochodzenie w sprawie eksplozji mają nagrania z kamer Straży Granicznej, ale nie pokazują one ze stuprocentową pewnością, skąd został wystrzelony pocisk".
20.11.2022 | aktual.: 20.11.2022 16:50
Szef polskiego rządu na konferencji prasowej w Helsinkach został zapytany m.in. o dotychczasowe ustalenia w śledztwie dotyczącym eksplozji rakiety w Przewodowie. Dziennikarz pytał o to, czy Ukraina przyznała się, że był to ich pocisk.
- Jeszcze tego nie wiemy. Pozwólmy pracować nad tym specjalistom i prokuratorom. Do śledztwa zaprosiliśmy ekspertów ze strony ukraińskiej, ekspertów międzynarodowych, NAT-owskich i amerykańskich - ujawnił premier.
Morawiecki oświadczył, że prowadzący dochodzenie dysponują "materiałami dowodowymi w postaci filmów z kamer Straży Granicznej, ale nie pokazują one ze stuprocentową pewnością, skąd został wystrzelony pocisk".
- Musimy nadal zbierać dowody, śledztwo jeszcze trochę potrwa - podkreślił premier.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: "Dalsze rozmowy". Ukraina złożyła wniosek
Wybuch w Przewodowie. Premier o dochodzeniu
Premier zaznaczył również, że Polska pragnie zachować pełną transparentność w dochodzeniu. - W szczególności chcemy, aby nasi ukraińscy przyjaciele i partnerzy zostali przekonani, że wynik śledztwa będzie pewny. Dlatego zaprosiliśmy ich do śledztwa - wyjaśnił.
Przypomnijmy, że do wybuchu w Przewodowie w województwie lubelskim doszło we wtorek - w dniu, w którym siły rosyjskie przeprowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę.
Na teren suszarni zbóż we wsi Przewodów, leżącej blisko granicy z Ukrainą, spadła rakieta - jak później informowały polskie władze - najprawdopodobniej ukraińskiej obrony powietrznej. Doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków. Podkreślono, że wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta była wynikiem nieszczęśliwego wypadku.
Zobacz także
Natomiast strona ukraińska twierdzi, że nie była to ich rakieta. "Jesteśmy gotowi przekazać dowód rosyjskiego śladu, który posiadamy. Oczekujemy od naszych partnerów informacji, na podstawie których wyciągnięto wniosek, że jest to ukraiński pocisk obrony przeciwlotniczej" - napisał na Twitterze sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy.
Z kolei w piątek Biały Dom potwierdził, że Polska i USA kontaktowały się z Ukrainą ws. wyjaśnienia incydentu z rakietą. Nie ujawniono jednak szczegółów rozmów.
Źródło: PAP