Ryba rodem z horroru. Ukrywa się w głębinach
Naukowcy odkryli nowy gatunek "rekina widmo". Rybę znaleziono w głębinach Morza Andamańskiego u wybrzeży Tajlandii. Półmetrowe stworzenie ma gigantyczne, świecące w ciemności oczy i płetwy przypominające pióra.
Chimery, nazywane również "rekinami widomo", są jednymi z najstarszych istniejących na świecie ryb - podaje amerykański Newsweek. Nowy gatunek został szczegółowo opisany w czasopiśmie Raffles Bulletin of Zoology. Starożytny rekin, którego nazwano Chimaera supapae został znaleziony na głębokości ponad 700 metrów.
"Rekiny widmo" to ryby chrzęstnoszkieletowe z rodziny chimerowatych, które są dalekimi krewnymi rekinów i płaszczek. Wyodrębniły się około 400 milionów lat temu i zachowały wiele prymitywnych cech, które posiadały starożytne gatunki ryb. Zwykle mają od 1,5 do 1,8 metra długości, a ich ciała są pokryte łuskami przypominającymi zęby. Wiele z nich ma długi ogon przypominający bicz. Żywią się głównie innymi rybami, skorupiakami i mięczakami.
Znaleziono martwego, niedojrzałego samca
Chimery żyją w głębinach - od 500 metrów do nawet 4 kilometrów pod powierzchnią oceanu. Nowo odkryta Chimaera supapae ma gigantyczne, świecące w ciemności oczy, ogromną głowę i płetwy przypominające pióra. Odkryto go podczas badań głębinowych w Morzu Andamańskim w 2018 roku. Znaleziono wówczas martwego, niedojrzałego samca. Okaz miał zaledwie pół metra długości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Wiele pozostaje jeszcze do zbadania"
- Na świecie znane były tylko 53 gatunki chimer. To już 54 - powiedział portalowi Live Science główny autor badania i dyrektor programowy Pacific Shark Research Center na San Jose State University w Kalifornii, David Ebert. - Chimery są rzadkie w tym regionie świata(...). Nowe odkrycia, takie jak to, pokazują nam, jak niewiele wiemy o środowisku morskim i jak wiele pozostaje jeszcze do zbadania - dodał specjalista.
Nowy gatunek chimery nazwano na cześć tajskiego naukowca Supapa Monkolprasita, który przez całe życie badał "rekiny widma".
Źródło: Newsweek, Live Science
Czytaj także: