Dramat zgwałconej 14‑latki. Odmówiono jej aborcji, jest interwencja RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka z interwencjami w sprawie odmowy legalnej aborcji 14-latce z powołaniem na klauzulę sumienia. Pyta m.in. o kontrole w szpitalach w Podlaskiem i zmiany w prawie.

RPO interweniuje po sprawie 14-latki. Pytania do ministra Adama Niedzielskiego
RPO interweniuje po sprawie 14-latki. Pytania do ministra Adama Niedzielskiego
Źródło zdjęć: © Getty Images, | Sean Gallup
Arkadiusz Jastrzębski

Ta sytuacja doprowadziła do naruszenia prawa pacjentki do uzyskania świadczenia zdrowotnego - tak RPO skomentował odmowę przez szpitale na Podlasiu wykonania aborcji u zgwałconej przez wujka 14-latki z niepełnosprawnością intelektualną.

RPO: praktyczne trudności w dostępie do aborcji

Marcin Wiącek w swoich wystąpieniach do szefostwa resortu zdrowia i NFZ ocenił, że przypadek 14-latki wskazuje na "istnienie praktycznych trudności w dostępie do aborcji wobec powołania się lekarza na klauzulę sumienia".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

RPO ocenił, że od dnia wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2015 r. w Polsce brakuje skutecznych rozwiązań pozwalających na uzyskanie przez pacjentkę informacji, gdzie może uzyskać świadczenie, którego udzielenia odmówiono z powołaniem się na klauzulę sumienia.

Rzecznik zapytał ministra Adama Niedzielskiego o to, czy widzi potrzebę zmian legislacyjnych ws. zasad informowania pacjentek o możliwości uzyskania świadczeń zdrowotnych w takim przypadku.

Czy NFZ widzi potrzebę kontroli?

W piśmie do prezesa NFZ Marcin Wiącek podniósł również, że sytuacja może wskazywać na naruszenie przez niektórych podlaskich świadczeniodawców postanowień umów w zakresie położnictwa i ginekologii. RPO zapytał o to, czy są podstawy do przeprowadzenia kontroli realizacji tych umów.

Rzecznik przypomniał, że już wcześniej Ministerstwo Zdrowia uznało, że "odmowa przez świadczeniodawcę realizującego umowę w zakresie położnictwo-ginekologia wykonania zabiegu przerwania ciąży w przypadkach określonych w ustawie, z równoczesnym niewskazaniem (przez tego świadczeniodawcę, tj. podmiot - a nie konkretnego lekarza) podmiotu leczniczego, gdzie kobieta ma możliwość skorzystania z dostępu do przedmiotowego świadczenia, jest sytuacją nieprawidłowego realizowania zawartej umowy".

Komentując sprawę 14-latki z Podlasia, Adam Niedzielski na konferencji prasowej również ocenił, że taka sytuacja jest nie do zaakceptowania.

Źródło: RPO

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)