PolskaRozpoczęły się "stare matury" dla dorosłych

Rozpoczęły się "stare matury" dla dorosłych

Egzaminem pisemnym z języka polskiego po
południu rozpoczęły egzaminy dojrzałości przeprowadzane na starych
zasadach. Z danych z kuratoriów oświaty wynika, że chęć
przystąpienia do "starych matur" zadeklarowało ponad 23 tys. osób
w całym kraju.

"Starzy maturzyści" to głównie tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych dla dorosłych oraz osoby, które wcześniej ukończyły takie szkoły, ale nie przystąpiły do matury lub ją oblały.

Według kuratorium w Białymstoku, w woj. podlaskim na 661 maturzystów zdających egzamin dojrzałości na starych zasadach 526 osób będzie zdawać egzamin po raz pierwszy, 135 podchodzi do niego ponownie. Wśród maturzystów jest też duża rozpiętość wiekowa - są m.in. osoby które kończyły szkołę ponad 20 lat temu.

Tylko w kilku województwach do "starej matury" przystąpili też abiturienci ze szkół dla młodzieży. Jak poinformował dyrektor wydziału nadzoru pedagogicznego kuratorium w Gorzowie Wielkopolskim Jan Butrym, to głównie ci, którzy kończą pięcioletnie technika lub technika uzupełniające po szkołach zawodowych. Jest to ostatni rok, w którym mogą oni zdawać maturę na starych zasadach - zaznaczyła wicekurator oświaty w Lublinie Jolanta Misiak.

W woj. lubelskim w tej grupie znalazło się 118 osób, w woj. pomorskim - 16 osób.

W woj. podkarpackim "stare matury " zdawało we wtorek - 18 osób - są to tegoroczni absolwenci technikum po szkole zawodowej, którzy powtarzali jeden rok. Jak poinformowała Marta Jadach-Stupnicka z kuratorium w Rzeszowie, utworzono z nich jedną klasę i umożliwiono zdawanie matury według starych zasad. Wszyscy zdawali egzamin w jednym miejscu, przed jedną komisją. Do egzaminu przystąpili o godzinie 9.00 rano; pozostali "starzy maturzyści" w całym kraju rozpoczęli go o godzinie 15.30.

W pierwszym dniu matur mają egzamin pisemny z języka polskiego i pięć godzin na napisanie obszernego wypracowania na jeden z czterech tematów zaproponowanych przez kuratoria. Prace napisane przez maturzystów sprawdzać będą uczący ich nauczyciele.

W drugim dniu matur w środę abiturientów czeka egzamin z przedmiotu do wyboru. W tej grupie znalazły się: matematyka, biologia, historia, chemia, fizyka, geografia oraz języki obce.

Od lat w większości województw najczęściej wybierana jest geografia, na drugim miejscu plasują się wymiennie historia i matematyka. Najmniejszym powodzeniem cieszą się języki obce oraz fizyka i chemia. Na przykład z danych kuratorium w Krakowie wynika, że w woj. małopolskim prawie 60 proc. abiturientów wybrało geografię, 18 proc. matematykę, a 16 proc. historię.

W kolei w kujawsko-pomorskiem 824 osoby przystąpią do egzaminu z geografii, 383 z historii, 304 z matematyki, 145 z biologii, sześć z chemii i pięć z fizyki, a spośród języków obcych 100 osób wybrało rosyjski, 40 niemiecki i 37 angielski. W woj. śląskim geografię będzie zdawać - 1379 osób, matematykę - 920, historię - 497, biologię - 229, chemię - 11, fizykę - siedem, język angielski - 103, rosyjski - 61, niemiecki - 39, włoski - jedna i francuski też jedna.

Kilka dni po ogłoszeniu wyników egzaminów pisemnych, rozpoczną się egzaminy ustne.

Najwięcej - bo aż blisko 5 tys. "starych maturzystów" jest w woj. mazowieckim; liczni są też oni w woj. wielkopolski - blisko 3,8 tys. i śląskim - ok. 2,9 tys.

Równolegle trwa sesja egzaminacyjna nowych matur. Rano odbył się pisemny egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu z historii sztuki.

Źródło artykułu:PAP
szkołamaturaegzamin

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)