Trwa ładowanie...
dypwhob

Rozpoczęły się "stare matury" dla dorosłych

Egzaminem pisemnym z języka polskiego po
południu rozpoczęły egzaminy dojrzałości przeprowadzane na starych
zasadach. Z danych z kuratoriów oświaty wynika, że chęć
przystąpienia do "starych matur" zadeklarowało ponad 23 tys. osób
w całym kraju.

dypwhob
dypwhob

"Starzy maturzyści" to głównie tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych dla dorosłych oraz osoby, które wcześniej ukończyły takie szkoły, ale nie przystąpiły do matury lub ją oblały.

Według kuratorium w Białymstoku, w woj. podlaskim na 661 maturzystów zdających egzamin dojrzałości na starych zasadach 526 osób będzie zdawać egzamin po raz pierwszy, 135 podchodzi do niego ponownie. Wśród maturzystów jest też duża rozpiętość wiekowa - są m.in. osoby które kończyły szkołę ponad 20 lat temu.

Tylko w kilku województwach do "starej matury" przystąpili też abiturienci ze szkół dla młodzieży. Jak poinformował dyrektor wydziału nadzoru pedagogicznego kuratorium w Gorzowie Wielkopolskim Jan Butrym, to głównie ci, którzy kończą pięcioletnie technika lub technika uzupełniające po szkołach zawodowych. Jest to ostatni rok, w którym mogą oni zdawać maturę na starych zasadach - zaznaczyła wicekurator oświaty w Lublinie Jolanta Misiak.

W woj. lubelskim w tej grupie znalazło się 118 osób, w woj. pomorskim - 16 osób.

dypwhob

W woj. podkarpackim "stare matury " zdawało we wtorek - 18 osób - są to tegoroczni absolwenci technikum po szkole zawodowej, którzy powtarzali jeden rok. Jak poinformowała Marta Jadach-Stupnicka z kuratorium w Rzeszowie, utworzono z nich jedną klasę i umożliwiono zdawanie matury według starych zasad. Wszyscy zdawali egzamin w jednym miejscu, przed jedną komisją. Do egzaminu przystąpili o godzinie 9.00 rano; pozostali "starzy maturzyści" w całym kraju rozpoczęli go o godzinie 15.30.

W pierwszym dniu matur mają egzamin pisemny z języka polskiego i pięć godzin na napisanie obszernego wypracowania na jeden z czterech tematów zaproponowanych przez kuratoria. Prace napisane przez maturzystów sprawdzać będą uczący ich nauczyciele.

W drugim dniu matur w środę abiturientów czeka egzamin z przedmiotu do wyboru. W tej grupie znalazły się: matematyka, biologia, historia, chemia, fizyka, geografia oraz języki obce.

Od lat w większości województw najczęściej wybierana jest geografia, na drugim miejscu plasują się wymiennie historia i matematyka. Najmniejszym powodzeniem cieszą się języki obce oraz fizyka i chemia. Na przykład z danych kuratorium w Krakowie wynika, że w woj. małopolskim prawie 60 proc. abiturientów wybrało geografię, 18 proc. matematykę, a 16 proc. historię.

dypwhob

W kolei w kujawsko-pomorskiem 824 osoby przystąpią do egzaminu z geografii, 383 z historii, 304 z matematyki, 145 z biologii, sześć z chemii i pięć z fizyki, a spośród języków obcych 100 osób wybrało rosyjski, 40 niemiecki i 37 angielski. W woj. śląskim geografię będzie zdawać - 1379 osób, matematykę - 920, historię - 497, biologię - 229, chemię - 11, fizykę - siedem, język angielski - 103, rosyjski - 61, niemiecki - 39, włoski - jedna i francuski też jedna.

Kilka dni po ogłoszeniu wyników egzaminów pisemnych, rozpoczną się egzaminy ustne.

Najwięcej - bo aż blisko 5 tys. "starych maturzystów" jest w woj. mazowieckim; liczni są też oni w woj. wielkopolski - blisko 3,8 tys. i śląskim - ok. 2,9 tys.

Równolegle trwa sesja egzaminacyjna nowych matur. Rano odbył się pisemny egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu z historii sztuki.

dypwhob
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dypwhob
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj