Trwa ładowanie...

Kongresmeni decydują o wsparciu dla Ukrainy. "Wszystkie opcje są na stole"

- Charków jest na krawędzi upadku - przestrzegł Michael McCaul, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów. - Świat stoi w ogniu. A historia osądzi nas przez pryzmat naszych czynów: czy byłeś Chamberlainem, czy byłeś Churchillem - dodał i wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi.

"Na krawędzi upadku". Niepokojące słowa o kluczowym mieście Ukrainy"Na krawędzi upadku". Niepokojące słowa o kluczowym mieście UkrainyŹródło: FORUM, fot: AA/ABACA
d49shq1
d49shq1

Po atakach Iranu na Izrael pojawiły się głosy, że USA będą stawiać teraz na kierowanie pomocy do rządu w Tel Awiwie. Jednocześnie maleją szanse na pomoc Ukrainie.

Przewodniczący McCaul podczas konferencji omawiał plan przegłosowania czterech osobnych ustaw dotyczących wsparcia Ukrainy, Izraela, państw Indo-Pacyfiku oraz m.in. konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów. Zaznaczył, że sytuacja w Charkowie jest bardzo poważna, a cała sieć energetyczna może zostać zniszczona.

"Charków jest na krawędzi upadku"

- Świat stoi w ogniu. A historia osądzi nas przez pryzmat naszych czynów: czy byłeś Chamberlainem, czy byłeś Churchillem - powiedział McCaul. Dodał, że w poniedziałek rozmawiał z ambasadorką USA w Ukrainie i stwierdził, że "Charków jest na krawędzi upadku". - Cała sieć energetyczna może zostać zniszczona. To jest bardzo rozpaczliwa sytuacja - dodał polityk.

d49shq1

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Coś wisi w powietrzu". Polak opowiada, co się dzieje na froncie

Spiker Izby Reprezentantów, Mike Johnson, podczas konferencji poinformował, że planuje przegłosować wszystkie cztery ustawy i przesłać je do Senatu jeszcze w tym tygodniu, przed kolejną przerwą w pracach Kongresu. Johnson zdaje sobie jednak sprawę, że sukces nie jest gwarantowany, ze względu na intensywny opór ze strony skrajnego skrzydła Republikanów, którzy ostro skrytykowali jego plan.

- Jesteśmy w bezprecedensowych czasach. Jesteśmy w niebezpiecznych czasach. Potrzebujemy stabilnego przywództwa. Uważam się za wojennego spikera w sensie dosłownym - stwierdził Johnson w odpowiedzi na krytykę.

"Wszystkie opcje są na stole"

Lider republikańskiej większości, Steve Scalise, pytany o ewentualny plan B w razie niepowodzenia planu Johnsona, zapewnił, że porażka nie jest opcją.

d49shq1

Johnson, aby utrzymać swoje stanowisko i uniknąć losu swojego poprzednika Kevina McCarthy'ego, który został odwołany z funkcji przez skrajną prawicę, będzie musiał liczyć na wsparcie Demokratów. Szef ich klubu, Pete Aguilar, zasugerował, że jego partia nie poprze obalenia spikera w tym momencie.

Aguilar podkreślił, że partii zależy przede wszystkim na uchwaleniu środków na pomoc Ukrainie i Izraelowi. Nie wykluczył poparcia dla planu Johnsona, ale zaznaczył, że wszystko będzie zależeć od treści projektów, które jeszcze nie zostały opublikowane. Jeśli projekty nie będą odzwierciedlać pierwotnego kształtu ustawy łączącej pomoc dla Ukrainy, Izraela i Indo-Pacyfiku, Demokraci ich nie poprą.

- Wszystkie opcje są na stole (...). Nie chcemy zatapiać jakiegokolwiek planu, który zapewni pomoc naszym sojusznikom. Ale to musi stać się do końca tygodnia - zakończył Aguilar.

d49shq1
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d49shq1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d49shq1
Więcej tematów